Podstawę kompleksowej neurofizjologicznej koncepcji terapeutycznej Castillo Moralesa stanowi:
POLECAMY
- neuromotoryczna terapia rozwojowa (niem. Neuromotorische Entwicklungstherapie – NET) – stosowana w celu wspomagania zdolności sensorycznych i motorycznych dziecka, wykorzystywana do uaktywniania dzieci z zaburzeniami rozwoju posturalnego;
- regulacyjna terapia ustno-twarzowa (niem. Orofaziale Regulationstherapie – ORT) – z punktem ciężkości położonym szczególnie na leczeniu zaburzeń sensomotorycznych w obszarze ustno-twarzowym w celu poprawy przyjmowania pokarmów – wspomagania funkcji ssania, połykania, żucia oraz poszerzenia komunikacji;
- zastosowanie specjalnych płytek podniebiennych w połączeniu z ustno-twarzową terapią regulacyjną, w zależności od potrzeb pacjenta; zaopatrzenie w stymulacyjne płytki podniebienne stosowane z manualną terapią ciała pobudza wargi i język do wykonywania ruchu w określonych kierunkach.
Koncepcja Castillo Moralesa podkreśla jedność i nierozerwalność ciała i kompleksu ustno-twarzowego. Dlatego też regulacyjna terapia ustno-twarzowa nie może być stosowana w izolacji od neuromotorycznej terapii rozwojowej. Oddzielenie terapii ciała od terapii obszaru ustno-twarzowego powstało tylko z przyczyn dydaktycznych i nie odpowiada całościowemu konceptowi leczniczemu.

Zastosowanie terapii Castillo Moralesa
Całościowa neurofizjologiczna koncepcja ukierunkowana jest na terapię sensomotorycznych i ustno-twarzowych zaburzeń u niemowlaków, dzieci i dorosłych. Stosowana jest przez logopedów, rehabilitantów i lekarzy. Koncepcja terapeutyczna w pracy z pacjentem łączy stosowanie oddziaływań fizjoterapeutycznych i logopedycznych. Terapia sprawdza się szczególnie u pacjentów z wrodzoną lub nabytą hipotonią mięśniową.
Koncepcję stosuje się:
- u dzieci z hipotonią mięśniową uwarunkowaną zespołami genetycznymi,
- w terapii wcześniaków,
- u noworodków z zaburzeniami funkcji ssania, połykania,
- u pacjentów z nadmiernym ślinieniem,
- u pacjentów z zaburzeniami funkcji żucia i mowy,
- w usprawnianiu pacjentów z dysfagią,
- przy schorzeniach nerwowo-mięśniowych,
- w porażeniach nerwu twarzowego u dzieci i dorosłych,
- u pacjentów z zaburzeniami strukturalno-funkcjonalnymi (rozszczepy wargi, szczęki i podniebienia),
- u dzieci z opó...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 10 wydań czasopisma "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- ...i wiele więcej!