Odruchy ustno-twarzowe są podstawą rozwoju ruchowego nowonarodzonego dziecka. Odruchy ssania i połykania należą do grupy odruchów niemowlęcych, stanowiąc reakcję twarzy, ust i głowy.
Twarz i motoryka jamy ustnej kształtują się już w życiu prenatalnym. Wynikiem prawidłowo rozwiniętej motoryki ustno-twarzowej są takie funkcje życiowe jak: pobieranie pokarmu, czynność jedzenia, umiejętności językowe, czyli rozumienie i mówienie oraz komunikacja, czyli relacje interpersonalne.
Zdrowy noworodek wykazuje prawidłowy rozwój anatomiczny i fizjologiczny, potrafi samodzielnie funkcjonować, to znaczy potrafi samodzielnie oddychać, przyjmować pokarm, spać, reagować prawidłowo na bodźce, słyszeć, widzieć oraz nawiązywać proste relacje ze swoim opiekunem, rodzicem czy bliskimi. Zaburzenia w rozwoju którejś z tych funkcji spowodowane są zwykle przez nieprawidłową pracę układu nerwowego i mają hamujący, negatywny wpływ na dalszy rozwój psychiczny oraz motoryczny dziecka.
Odruchy niemowlęce pojawiają się i rozwijają już w okresie prenatalnym, a dojrzewają i integrują się wraz z upływem okresu niemowlęcego. Odruchy te muszą być zintegrowane po to, by schematy ruchów związanych z funkcjami, które mają spełniać mogły prawidłowo funkcjonować.
POLECAMY
Metoda
Twórcą metody jest Radolfo Castillo Morales, dziecięcy neurolog, fizjoterapeuta, który swoją metodę rozwinął na bazie doświadczeń zdobytych podczas pracy z Bertą Bobath or...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 10 wydań czasopisma "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- ...i wiele więcej!