Autor: Roksana Kryk

Roksana Kryk

Fizjoterapeutka, masażystka, instruktorka pilatesu, 
studentka Akademii Osteopatii

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Jak wspomóc obrót dziecka w III trymestrze

Brak prawidłowego ustawienia dziecka (głową w dół) uniemożliwia młodej mamie podjęcie próby urodzenia dziecka poprzez poród naturalny. Standardowym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest cesarskie cięcie. Dla wielu kobiet, które marzą o naturalnym rozwiązaniu oraz ułatwieniu porodu, jest przeznaczona terapia wspomagająca ciężarną i dziecko. Jej celem jest poprawa swobody dziecka, znalezienie wygodnej pozycji, by mogło się samodzielnie obrócić głową w dół. Dobór ćwiczeń i technik ma na celu optymalizację napięć, regulację ciśnień w poszczególnych jamach ciała pomiędzy jego poprzecznymi strukturami, jakimi są przepony. Jamy ciała zapewniają organizmom zachowanie witalności, regulację płynu śródmiąższowego, usuwanie toksyn z organizmu. Ich prawidłowa praca jest niezbędna.

Czytaj więcej

Przygotowanie do porodu naturalnego w gabinecie fizjoterapeuty – w ujęciu osteopatycznym

Okres ciąży to wspaniały czas dla wielu kobiet, przygotowujący je do nowej roli w życiu, jaką jest bycie mamą. Nie dla wszystkich ciężarnych ten czas jest łatwy, z powodu licznych dolegliwości bólowych wynikających szczególnie ze zmian postawy, masy ciała i zmian hormonalnych powstałych na skutek rozwoju ciąży. Dzięki rosnącej świadomości kobiet fizjoterapeuci i osteopaci coraz wcześniej cieszą się zainteresowaniem i chęcią współpracy ze strony kobiet spodziewających się dziecka. W niniejszym materiale zostanie poruszony temat terapii okołoporodowej, przygotowującej młodą mamę do porodu naturalnego, w celu stworzenia w jej ciele jak najlepszych warunków do przyjęcia na świat potomka.

Czytaj więcej

Pilates dla kobiet po porodzie

Pilates to aktywność zapoczątkowana przez Josepha Pilatesa w 1920 r. w Nowym Jorku. Dziś jest powszechna na całym świecie. Stanowi świetne uzupełnienie dla osób intensywnie trenujących oraz amatorów, pracowników i osób starszych, które chcą bezpiecznie poćwiczyć, zachowując jak najdłużej zdrowie i sprawność fizyczną.

Czytaj więcej

Pilates dla kobiet w ciąży

Ćwiczenia pilates to system ćwiczeń stworzony przez Josepha Pilatesa. Ich celem jest poprawa ogólnej kondycji, postawy ciała i uelastycznienie mięśni. Zajęcia są prowadzone indywidualnie lub grupowo, na macie, z użyciem dodatkowego sprzętu.

Czytaj więcej

Terapia kobiet po porodzie naturalnym

Coraz częściej do gabinetu trafiają kobiety po porodzie w celu badania, a następnie przeprowadzenia terapii mającej ułatwić powrót do zdrowia i formy. Poród to wyjątkowe wydarzenie w życiu każdej kobiety. Z jednej strony wspaniała chwila pojawienia się na świecie nowego człowieka, z drugiej – długi, męczący proces, który często powoduje różne dolegliwości w okresie połogu.

Czytaj więcej

Rehabilitacja po ginekologicznych zabiegach operacyjnych przez pochwę

W wyniku braku efektów leczenia zachowawczego często podejmuje się decyzję o wykonaniu operacji ginekologicznej w przypadku schorzeń narządu rodnego lub jego okolic. W celu zapobiegania powikłaniom pooperacyjnym i przyspieszenia powrotu pacjentki do sprawności sprzed zabiegu, jak również podniesienia komfortu chorej w okresie rekonwalescencji, warto zastosować wczesną rehabilitację.

Czytaj więcej