Tematem miesiąca pierwszego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” jest koncepcja PNF wiążąca się z filozofią pozytywnego, holistycznego podejścia do pacjenta. Zamieszczamy także kompleksowy przegląd technik PNF. Dowiedzą się Państwo m.in., czy koncepcja PNF sprawdza się w przypadku takim, jak rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego.
Na łamach niniejszego numeru poruszamy następujące zagadnienia:
Zwyrodnienie stawu biodrowego dotyka przede wszystkim osoby w średnim wieku oraz starsze. Problem stanowi brak możliwości wyleczenia zmian. Można je tylko zahamować i przeciwdziałać dalszemu zużyciu powierzchni stawowych. Zwyrodnienie stawu biodrowego wiąże się także z poważnymi dolegliwościami bólowymi. W artykule traktującym o tym schorzeniu omawiamy etiologię, objawy kliniczne, radiologiczne, diagnostykę zwyrodnienia stawu biodrowego, a także różnicowanie. Opisujemy również przebieg badania fizjoterapeutycznego oraz palpację okolicy stawu biodrowego.
W dziale „Z praktyki gabinetu” przedstawiamy przypadek 45-letniego mężczyzny, który „trafił na oddział neurologiczny, nie mogąc samodzielnie chodzić, prezentując mowę skandowaną, problemy z przełykaniem, podwójnym widzeniem, oczopląsem, dreszczami, wysoką temperaturą, wymiotami i zawrotami głowy”. Stwierdzono u niego ataksję móżdżkową i wykorzystano techniki PNF w leczeniu, które „dają dużą gamę sposobów dotarcia i możliwości poprawy objawów móżdżkowych poprzez oddziaływanie na receptory, jakimi są mięśnie, stawy, więzadła, skóra, narządy: wzroku, słuchu i równowagi”. Wykorzystanie techniki PNF to jedno z najlepszych rozwiązań w przypadku problemów takich jak ataksja móżdżkowa.
Choroba zwyrodnieniowa stawów kolanowych może przebiegać bez wyraźnych objawów, dlatego diagnostyka obejmuje badanie kliniczne oraz radiologiczne. W zależności od tego, jak zaawansowana jest choroba zwyrodnieniowa stawów kolanowych, stosuje się farmakoterapię i wdraża postępowanie fizjoterapeutyczne. Bardzo dobre efekty daje zastosowanie zabiegów fizykalnych. W przypadku, gdy funkcje stawu zostały znacznie ograniczone, czasami konieczna staje się endoprotezoplastyka stawu kolanowego. W artykule pt. „Postępowanie fizjoterapeutyczne po całkowitej endoprotezoplastyce stawu kolanowego” eksperci szczegółowo omawiają to zagadnienie.
Metoda McKenziego doskonałe wpływa na leczenie zespołów bólowych kręgosłupa. To nieinwazyjna metoda diagnostyczna, która umożliwia znalezienie odpowiedzi istotnych dla doboru strategii leczniczej. Metoda McKenziego posiada znaczący aspekt edukacyjny i pozwala pacjentowi zaakceptować współodpowiedzialność za leczenie.