Tematem miesiąca drugiego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” jest metoda McKenziego. Piszemy o jej podstawowych założeniach, prowadzeniu diagnostyki i przebiegu terapii. Podkreślamy także aspekt centralizacji bólu oraz znaczenie edukacji pacjenta wraz z wprowadzaniem korekt w jego wzorcach zachowania. Metoda McKenziego jest warta uwagi, m.in. dlatego, że jej stosowanie często pozwala na uniknięcie niepotrzebnych zabiegów.
W niniejszym numerze poruszone zostały m.in. następujące zagadnienia:
W rubryce „Kinezyterapia” znajdą Państwo drugą część artykułu pt. „Zwyrodnienie stawu biodrowego. Diagnostyka leczenie i profilaktyka”. Tym razem przedstawiamy metody leczenia zachowawczego: farmakoterapię, fizykoterapię, kinezyterapię oraz leczenie operacyjne. Autorka zwraca uwagę na fakt, że zwyrodnienie stawu biodrowego wymaga stosowania odpowiedniej profilaktyki, w tym maksymalnego zmniejszenia obciążenia powierzchni stawowych oraz aktywności ruchowej.
W dziale „Z praktyki gabinetu” publikujemy tekst pt. „Ocena pacjenta ze skoliozą idiopatyczną na poziomie struktur i aktywności dla potrzeb planowania procesu fizjoterapii”. Skolioza idiopatyczna wymaga dokładnego badania strukturalnego kręgosłupa i miednicy, by móc zaplanować fizjoterapię. Opisujemy zakres badania, a także elementy budzące częste wątpliwości, a wskazujące na skrzywienie kręgosłupa w płaszczyźnie czołowej, strzałkowej oraz poprzecznej. Podkreślamy potrzebę „stworzenia standardów postępowania opartych na dokładnym badaniu klinicznym i wynikach badań naukowych podejmujących tematykę biomechaniki narządu ruchu” u osób cierpiących na dysfunkcję, jaką jest skolioza idiopatyczna.
Ponadto przybliżymy Państwu teorię, metodę oraz przykładowe aplikacje kinesiology tapingu. Kinesiology taping, czyli elastyczne plastry, zbliżone ciężarem i grubością do właściwości ludzkiej skóry mają liczne grono zwolenników wśród sportowców, ale i pacjentów ośrodków rehabilitacyjnych. Do ich zalet zalicza się fakt, że nie ograniczają ruchów, nie uczulają i stosowane są w odniesieniu do ogólnego stanu pacjenta. Przedstawiamy także 6 głównych technik aplikacji kinesiology tapingu.
Złamanie osteoporotyczne końca bliższego kości udowej wymaga odpowiedniego postępowania usprawniającego. Zespół ekspertów wskazuje m.in. na wagę tego problemu oraz konsekwencje dla samego poszkodowanego, jak i rodziny, szczególnie w przypadku osób starszych.
Uwadze czytelników polecamy także artykuł z działu „Fizykoterapia”, mówiący o tym, jak praktyka fizjoterapeutyczna wykorzystuje krioterapię ogólnoustrojową. „Pod pojęciem krioterapii należy rozumieć bodźcowe, stymulujące stosowanie powierzchniowo niskich temperatur kriogenicznych (poniżej –100°C), ale działających bardzo krótko (od 1 do 3 minut)” – jak podaje ekspert. Dowiedzą się Państwo, jakie korzystne reakcje w organizmie może wywołać krioterapia ogólnoustrojowa oraz istniejące wskazania i przeciwwskazania do jej stosowania.
Ponadto w rubryce „Nowoczesne metody fizjoterapii” publikujemy tekst pt. „Osteopatia – medycyna manualna”. Dariusz Skrzypek precyzyjnie omawia ten skonkretyzowany sposób postępowania, jakim jest właśnie medycyna manualna. Przewiduje on kierunek rozwoju osteopatii i zawodu osteopaty, zwracając uwagę na konieczność współpracy z lekarzami.