Tematem miesiąca trzeciego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” jest osteopatia oraz stosowane techniki osteopatyczne. W artykule szeroko omówiono tę metodę diagnozowania i leczenia, podkreślając, że osteopatia jest przede wszystkim filozofią opieki medycznej. „Osteopatia to sztuka poszukiwania zdrowia w ciele człowieka, sztuka odkrywania przed nim samym możliwości, o których nie miał pojęcia – zarówno w sferze fizycznej, jak i duchowej”. By to osiągnąć, specjalista stosuje odpowiednie techniki osteopatyczne, których omówienie znalazło się w tekście.
Polecamy m.in. artykuł opisujący wpływ osteopatii na zawroty głowy pochodzenia szyjnego. Autor podkreśla, że osteopata musi przede wszystkim wykluczyć, czy zaburzenia równowagi nie mają innych, układowych przyczyn. Zawroty głowy pochodzenia szyjnego powinny być leczone w odniesieniu do funkcji całego ciała.
W rubryce „Nowoczesne metody w fizjoterapii” poruszamy problem, jakim jest uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego oraz częsta konieczność operacyjnej rekonstrukcji ACL, zazwyczaj artroskopowej. Rekonstrukcja ACL oraz powrót do sprawności z pomocą Medycznej Terapii Sportowej, zostały opisane na przykładzie przypadku Natalii Szyszkiewicz, która całkowicie zerwała więzadło krzyżowe przednie. Dla osoby zawodowo uprawiającej sport rekonstrukcja ACL była jedynym rozwiązaniem.
Zachęcamy także do lektury tekstu, w którym opisujemy wpływ terapii w wodzie na mózgowe porażenie dziecięce. Autor wskazuje na szereg czynników decydujących o tym, czy pacjent może rozpocząć terapię na basenie i znaczenie rzetelnej oceny funkcji ruchowych dziecka. Podkreśla jednocześnie, że woda sprzyja prowadzeniu terapii z pacjentami cierpiącymi na mózgowe porażenie dziecięce, ponieważ w odpowiedniej temperaturze stanowi źródło przyjemnych doznań sensorycznych. Ekspert przedstawia również efekty zajęć w wodzie dodając, że dla pacjentów z mózgowym porażeniem dziecięcym, jest to jedyna okazja do samodzielności.
W tym samym dziale znajdą Państwo tekst poruszający budzące kontrowersje podejście do leczenia, jakim jest metoda NDT-Bobath. Jest ona pomocna w usprawnianiu pacjentów z niedowładami po udarach mózgowych, zaburzeniach wynikających z uszkodzenia mózgu, czy nieprawidłowościach rozwoju ruchowego. Metoda NDT-Bobath może być stosowana w terapii dzieci i dorosłych, w zależności od doboru techniki ćwiczeń.
W dziale „Z praktyki gabinetu” znajduje się druga część artykułu pt. „Ocena pacjenta ze skoliozą idiopatyczną na poziomie struktur i aktywności dla potrzeb planowania procesu fizjoterapii”. Skolioza idiopatyczna to schorzenie wymagające dokładnego badania strukturalnego narządu ruchu, oceny poprawności pozycji siedzącej i stojącej, a także analizy chodu. Przedstawiamy „przykłady powiązań między dysfunkcjami na poziomie struktur i zaburzeniami na poziomie aktywności”. Podkreślamy, że skolioza idiopatyczna wymaga od pacjenta oraz jego rodziny edukacji w tym zakresie.
Dowiedzą się Państwo również, że fizykoterapia oraz kinezyterpia już od dawna wspomagają leczenie zespołu Sudecka, zwanego też odruchową dystrofią współczulną. To zespół objawów, który może wystąpić po złamaniu np. kości promieniowej, nadgarstka czy ręki. Leczenie zespołu Sudecka wykorzystujące prawidłowo poprowadzoną fizykoterapię w zauważalny sposób przyczynia się do poprawy sprawności. Autor zaznacza jednak, że fizykoterapia musi być dopasowana do okresu choroby.