Tematem miesiąca czwartego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” jest metoda NDT-Bobath. Przedstawiamy wprowadzenie do terapii, zasady i przykładowe wykorzystanie w praktyce. Dowiedzą się Państwo m.in., jak metoda NDT-Bobath sprawdza się w usprawnianiu dzieci.
W nawiązaniu do metody NDT-Bobath omówiona została także choroba, jaką jest mózgowe porażenie dziecięce, ze wskazaniem na jej różne postacie charakteryzujące się odmiennym obrazem klinicznym i przebiegiem. Pacjent cierpiący na mózgowe porażenie dziecięce wymaga specjalnej pielęgnacji, o której fizjoterapeuci muszą informować rodziców oraz opiekunów.
W dziale „Z praktyki gabinetu” nawiązujemy do artykułu z ostatniego numeru, opisującego postępowanie fizjoterapeutyczne i leczenie zespołu Sudecka w I okresie oraz rolę kinezyterapii w okresie II. Kinezyterapia przede wszystkim nie może zaostrzać dolegliwości – tak samo jest w przypadku stosowania zabiegów fizykalnych. Przedstawione zostały przykłady zabiegów jak np. masaże, okłady i kąpiele z użyciem parafiny, naświetlanie promieniami podczerwonymi, ultrafioletowymi, jonoforeza czy zabiegi wykorzystujące falę ultradźwiękową, mogące przynieść ulgę w dolegliwościach bólowych i wspomagać leczenie zespołu Sudecka.
Ból pleców w ciąży to jedna z najczęstszych dolegliwości w tym okresie. Jest to problem złożony, który może mieć różne przyczyny. Z lektury artykułu dowiedzą się Państwo, że ból pleców w ciąży wiąże się ze zwiększoną masą ciała, zaburzeniem biomechaniki, uciskiem powiększonej macicy na nerw kulszowy, ale i napięciem emocjonalnym. Właśnie dlatego wymaga precyzyjnej diagnostyki oraz odpowiednio dobranego postępowania terapeutycznego. Ponadto przedstawione zostały metody leczenia bólu pleców w ciąży, w tym: kinezyterapia, masaże oraz terapia czaszkowo-krzyżowa.
W artykule pt. „Kompleksowa fizykoterapia w leczeniu ostrogi piętowej” szeroko omawiamy sposoby postępowania w tej przypadłości. „Leczenie ostrogi piętowej możemy podzielić na postępowanie operacyjne i nieoperacyjne (zachowawcze)” – podaje ekspert. Polecane jest także postępowanie fizjoterapeutyczne. Zabiegi fizykalne mogą przynieść efekt przeciwbólowy i przeciwzapalny. Te najpopularniejsze przedstawiamy w tekście. Leczenie ostrogi piętowej jest koniecznością, ponieważ dolegliwości bólowe są przyczyną zaburzeń prawidłowych wzorców ruchowych.
W dziale „Nowoczesne metody fizjoterapii” będą mogli zapoznać się Państwo z lekturą artykułu pt. „Medycyna ortopedyczna wg James’a Cyriax’a”. Zawarte zostały w nim elementy, których warto się nauczyć i stosować w swoim gabinecie. Jest on także zapowiedzią artykułu, który ukaże się w kolejnym numerze, a w którym zostanie omówiona medycyna ortopedyczna, w tym zasady terapii i pomocne przykłady.