Tematem miesiąca piątego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” jest medycyna ortopedyczna – metoda Cyriax. W numerze zawarte zostało wprowadzenie do tej metody oraz terapia i diagnostyka na przykładzie urazowego uszkodzenia tkanek miękkich.
W niniejszym wydaniu poruszamy m.in. następujące tematy:
Metoda Cyriax pochodzi od nazwiska i twórcy koncepcji lekarza James’a Cyriax’a, który postulował wykorzystanie medycyny manualnej w różnych dziedzinach, na przykład w fizjoterapii. „Medycyna Ortopedyczna James`a Cyriax’a to system nieoperacyjnego badania i terapii pacjenta z problemem w układzie mięśniowo-szkieletowym” – podaje ekspert. W pierwszej połowie XX wieku była to innowacyjna metoda – Cyriax zaczął diagnozować uszkodzenie tkanek miękkich, co wcześniej nie było praktykowane. Scharakteryzował również zjawisko bólu promieniującego, który może być odczuwany w innym miejscu, niż znajdują się uszkodzone tkanki.
W odniesieniu do tematu numeru, przedstawiamy także problem, jakim jest ucisk na nerwy. I w tym przypadku koncepcja Cyriax’a jest skuteczna ze względu na dokładność kroków podejmowanych przez terapeutę na każdym etapie.
W dziale z „Praktyki gabinetu” będą mogli zapoznać się Państwo m.in. z następującymi tematami: wózki dla niepełnosprawnych oraz choroba zwyrodnieniowa stawów. Przedstawiamy elementy istotne w doborze wózka, przebieg eksploatacji oraz kierunki rozwoju w tej dziedzinie. Opisujemy również sposoby leczenia bólu w przypadku chorób zwyrodnieniowych stawów.
Dno miednicy w okresie ciąży ulega rozciągnięciu pod wpływem hormonów i zmian strukturalnych. Mięśnie zostają osłabione, co objawia się np. wysiłkowym nietrzymaniem moczu. W artykule pt. „Rehabilitacja dna miednicy u kobiet w połogu” podkreślone zostało znaczenie odpowiednich działań niezależnie od tego, czy był to poród operacyjny, czy siłami natury oraz wagę profilaktyki, dzięki której można uniknąć dalszego leczenia operacyjnego. Przebieg rehabilitacji dna miednicy opisano z uwzględnieniem etapów połogu, a także odpowiednich ćwiczeń i przyrządów.
Jak zostało wspomniane, ze zmianami w miednicy wiąże się wysiłkowe nietrzymanie moczu. Problem ten został szeroko omówiony w artykule pt. „Wysiłkowe nietrzymanie moczu”, ze wskazaniem na coraz większą skalę problemu i wstydem wiążącym się z tę dolegliwością. Przedstawiamy także diagnostykę oraz metody leczenia.
W dziale „Nowoczesne metody fizjoterapii” znajdą Państwo artykuł pt. „Metoda Vojty – metoda diagnostyczna i terapeutyczna”. Bazuje ona na znajomości odruchowej lokomocji oraz zasadach rozwoju kinezjologii. Metoda Vojty ma znaczenie w usystematyzowaniu wiedzy dotyczącej funkcji motorycznych. Dowiedzą się Państwo, że metoda Vojty bazuje na globalnych wzorcach odruchowej lokomocji, zakodowanych w ośrodkowym układzie nerwowym i sprawdzi się w przypadku wszystkich zaburzeń lokomocji. Ponadto metoda Vojty wymaga całościowego spojrzenia na pacjenta. Umożliwia także ocenę „możliwości osiągnięcia etapów ontogenezy motorycznej indywidualnie dla każdego pacjenta”.