Tematem miesiąca szóstego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” jest metoda Vojty. Przedstawiamy sylwetkę twórcy, założenia teoretyczne, diagnostykę neurokinezjologiczną i podstawowe wzorce odruchowej lokomocji. Rozwiewamy także wątpliwości, jakie budzi terapia metodą Vojty.
W niniejszym w wydaniu poruszamy m.in. następujące tematy:
W rubryce „Z praktyki gabinetu” szerzej zaprezentujemy plastry do kinesiotapingu wraz z opisem przypadku. Z artykułu pt. „Hipoalergiczność plastrów do kinesiotapingu – opis przypadku” dowiedzą się Państwo o zaletach tych plastrów, popularnych zarówno wśród sportowców, jak i po prostu pacjentów wymagających rehabilitacji. Są one nie tylko tanie, ale przede wszystkim skuteczne, ponadto pozwalają na osiągnięcie zróżnicowanych efektów. Wyróżniają je także właściwości hipoalergiczne, a przynajmniej brak doniesień w kwestii opisanych uczuleń.
W tym samym dziale pojawia się zagadnienie, jakim jest masaż kobiet w ciąży. To kontrowersyjny temat, ponieważ zdarza się, że zarówno lekarze, jak i fizjoterapeuci, odradzają korzystanie z masaży, bez określenia przyczyn tego zakazu. Jest to niezrozumiałe postępowanie, ponieważ masaż korzystnie wpływa na cały organizm, w tym na układ nerwowy i poprawia trofikę tkanek.
W dziale „Fizykoterapia” przedstawiona została magnetoterapia z wykorzystaniem aparatu Magcell Arthro. Opisujemy przypadek stymulacji zrostu kostnego po złamaniu „w osi krótkiej, w połowie długości, kości łódeczkowatej nadgarstka prawego bez przemieszczenia odłamów kostnych”. Magnetoterapia przyspiesza gojenie się ran i złamań – dzięki polepszeniu właściwości piezoelektrycznych wpływa na zwiększenie gęstości kości. Co więcej, wywołuje reakcję przeciwbólową, przeciwzapalną, przeciwobrzękową. Zabieg poprawia również procesy wykorzystania tlenu i pozytywnie wpływa na krążenie.
Terapia manualna Kaltenborn i Evjentha to wąska specjalizacja w fizjoterapii. „Zawiera ona całościowy system badania i leczenia pacjentów z ortopedycznymi dysfunkcjami narządu ruchu zarejestrowany w urzędzie patentowym jako: OMT Kaltenborn – Evjenth Konzept”. Jest to metoda uznawana za terapię manualną. W niniejszym numerze będą mogli zapoznać się Państwo z krótkim wstępem do omówienia tej koncepcji.
Z wywiadu z drem Tomaszem Stengertem dowiedzą się Państwo m.in., że metoda McKenziego to nie jedynie koncepcja, co oznacza, że charakteryzuje się systemem dochodzenia do diagnozy, która określa konkretne leczenie, ponadto posiada szerokie naukowe udokumentowanie. „Metoda McKenziego jest systemem diagnozowania i leczenia zespołów bólowych kręgosłupa i kończyn opartym o znajomość wzorców i analizę zachowania się tych objawów zarówno w wywiadzie, jak i badaniu przedmiotowym” – tłumaczy ekspert.