Temat miesiąca niniejszego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” brzmi „Metoda Ortopedycznej Terapii Manualnej Kaltenborna i Evjentha”. Przedstawiamy założenia diagnostyczne i terapeutyczne oraz prezentujemy tę metodę, ilustrując ją przykładem dolegliwości bólowych stawu barkowego. Terapia manualna Kaltenborn i Evjentha jest znana w Polsce od 1992 roku za sprawą mgr Grzegorza Balika.
W niniejszym w wydaniu poruszamy m.in. następujące tematy:
W dziale „Z praktyki gabinetu” omawiamy m.in. problem, jakim jest uszkodzenie splotu ramiennego i nerwów, mogące powodować osłabienie i utratę funkcji ruchowych kończyny górnej, a nawet doprowadzić do zaburzeń czucia. Opisana została także cieśń kanału nadgarstka – najczęstsza dolegliwość rąk. Ponadto uwadze czytelników polecamy tekst pt. „Rehabilitacja w ginekologii operacyjnej”, w którym przedstawiono metody operacyjne, przygotowanie do operacji, rehabilitację szpitalną, ambulatoryjną i uzdrowiskową.
Zespół Cornelii de Lange ma podłoże genetyczne. Autorka w tekście podkreśla wagę znajomości objawów tego słabo znanego w Polsce zespołu, ponieważ w łagodnej postaci mogą być trudne do zauważenia. Rozpoznanie zespołu Cornelii de Lange opiera się na objawach klinicznych (przy czym wygląd zewnętrzny chorego jest najbardziej charakterystyczny) oraz badaniach genetycznych. Znaczenie ma wczesne rozpoznanie, które pozwala na wdrożenie odpowiedniej terapii, której podstawą są leczenie objawowe i rehabilitacja.
W rozmowie z prof. dr hab. med. Haliną Baturą-Gabryel omawiamy temat rehabilitacji oddechowej. Okazuje się, że rehabilitacja oddechowa w Polsce to kwestia ważna przede wszystkim w przypadku pacjentów chorych na POCHP, których grupa liczy około 2 mln osób. Ma ona złagodzić objawy i zminimalizować ryzyko inwalidztwa, a także maksymalnie poprawić stan funkcjonalny. Rehabilitacja oddechowa powinna zostać rozpoczęta, jak najwcześniej, nawet w łagodnej fazie choroby.
W dziale „Fizykoterapia” znajdą Państwo artykuł pt. „Terapia falami uderzeniowymi – nowe w fizykoterapii”. Metoda ta pojawiła się w latach 90. XX wieku i od tego czasu zyskała wielu zwolenników. Najczęściej wykorzystywana jest w rozbijaniu kamieni nerkowych, choć stosuje się ją także w chirurgii, ortopedii czy medycynie sportowej. W tekście zawarto opis powstania fali uderzeniowej, jej oddziaływania biologicznego, metodykę zabiegu oraz wskazania i przeciwwskazania do stosowania terapii falami uderzeniowymi.
W tej samej rubryce znajduje się tekst pt. „Fizjoterapia szpitalna po złamaniu wyniosłości międzykłykciowej kości piszczelowej”. Złamanie wyniosłości międzykłykciowej kości piszczelowej wymaga odpowiedniego postępowania fizjoterapeutycznego, co zostało zilustrowane w niniejszym wydaniu. Ponadto w aktualnym numerze przedstawiamy wpływ ciepłolecznictwa na choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa i wzmożone napięcie mięśniowe.