Tematy miesiąca dziewiątego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” tym razem są aż dwa. Jest to leczenie metodą McKenziego oraz metoda kinesiotapingu. Przywołujemy m.in. ciekawe zagadnienie, jakim jest stosowanie kinesiology tapingu u kobiet w ciąży. Z kolei leczenie metodą McKenziego opisujemy na przykładzie 3 przypadków, co jest odpowiedzią na życzenia naszych czytelników. Przedstawiamy przy tym, jak może przebiegać rehabilitacja stawu ramiennego z wykorzystaniem leczenia metodą McKenziego.
W niniejszym w wydaniu poruszamy m.in. następujące tematy:
Ponadto rozmawiamy z Dariuszem Skrzypkiem na temat osteopatii. Z lektury dowiedzą się Państwo, że osteopatia nie jest jedynie metodą fizjoterapeutyczną, a po prostu medycyną naturalną. Skupia się ona na anatomii, pacjencie i fizjologii, dążąc do najlepszej i pełnej diagnostyki. Ekspert podkreśla, że głównym celem osteopaty jest znalezienie przyczyn bólu i dobór odpowiedniego leczenia, lub skierowanie do innego specjalisty. „Osteopatia nie stawia sobie za cel pomocy w konkretnych przypadkach, osteopatia działa najlepiej tam, gdzie jeszcze choroby nie ma, czyli na wszelkich zaburzeniach funkcjonalnych, które mogą być przyczyną powstania choroby” dodaje Dariusz Skrzypek.
W rubryce „Nowoczesne metody fizjoterapii” znajdą Państwo artykuł dotyczący kinesiology tapingu oraz terapii tkanek miękkich. Autor podkreśla znaczenie prawidłowej oceny łańcuchów mięśniowych i pracy systemu mięśniowo-powięziowego w celu prawidłowej aplikacji kinesiology tapingu. Metoda kinesiotapingu oddziałuje głównie sensorycznie, a w pewnym stopniu także proprioceptywnie przez odciążenie systemu powięziowego. Terapia tkanek miękkich z wykorzystaniem metody kinesiotapingu ma większe szanse na powodzenie. Aplikacja kinesiology tapingu prowadzi do pofałdowania powierzchni skóry, dzięki czemu usprawnione zostaje mikrokrążenie krwi i limfy, a obrzęki limfatyczne znikają.
W tym samym dziale powracamy do tematu rehabilitacji w wodzie. Zaprezentujemy, na czym polega terapia Watsu, która „jest najbardziej rozwiniętą formą pracy z ciałem z wykorzystaniem środowiska wodnego”. Terapia Watsu zyskuje coraz większą popularność w rehabilitacji, ale też dziedzinach takich jak SPA lub wellness.
W artykule pt. „Obrzęki limfatyczne – aktualne możliwości terapii”, przedstawiony został uproszczony schemat układu limfatycznego i wskazanie na jego skomplikowaną budowę, w celu wprowadzenia do tematyki obrzęków limfatycznych. Autor załącza klasyfikację obrzęków ze względu na przyczyny i rodzaj oraz wymienia sposoby leczenia. Obrzęki limfatyczne najlepiej leczyć za pomocą różnorodnych metod. Szczególnie skuteczne jest połączenie leków flebotropowych z kompleksową fizjoterapią.
W dziale „Mój gabinet” będą mogli zapoznać się Państwo z artykułem pt. „Orzekanie o niepełnosprawności możliwe także pod nieobecność”. Ekspert przedstawia zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności, wymienia, co powinno zawierać orzeczenie, opisuje również możliwość rozpoznania sprawy pod nieobecność osoby zainteresowanej lub dziecka i przedstawiciela w posiedzeniu składu.