Tematem miesiąca dziesiątego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” jest fizykoterapia. Skupiamy się na systematyce zabiegów fizykalnych, przy czym polecamy Państwu tekst pt. „Krioterapia w praktyce”. Przedstawiamy również, jak działa terapia sygnałem pulsacyjnym, stosowana w przypadku: zwyrodnienia stawów, chorób reumatycznych, zapaleniach ścięgien, uszkodzeń pourazowych.
Opisujemy także procedurę terapeutyczną, jaką jest terapia skojarzona. „Polega ona na równoczesnym zastosowaniu terapeutycznego działania fali ultradźwiękowej i impulsowego bodźca elektroterapeutycznego” – tłumaczy ekspert. Terapia skojarzona daje szansę na skrócenie terapii. Ponadto w aktualnym numerze omawiamy LOKOMAT, czyli robota rehabilitacyjnego stosowanego w nowoczesnej reedukacji chodu. Składa się on z bieżni, systemu odciążenia, ortezy oraz oprogramowania sterującego i analizującego. LOKOMAT podnosi efektywność terapii i wspiera pracę terapeutów.
W niniejszym w wydaniu poruszamy m.in. następujące tematy:
W rozmowie z prof. Józefem Oparą przywołujemy aktualny temat, jakim jest rehabilitacja neurologiczna. Podkreśla on ciągle rosnącą liczbę chorych z problemami neurologicznymi, jak np. udary mózgu oraz znaczenie rehabilitacji, która z powodzeniem wspomaga farmakoterapię. Rehabilitacja neurologiczna Przynosi korzyści nie tylko zdrowotne, ale i ekonomiczne. Umożliwia uniknięcie niepełnosprawności i towarzyszących jej kosztów.
W dziale „Z praktyki gabinetu” znajdą Państwo artykuł pt. „Obrzęk limfatyczny – niedoceniany problem kliniczny i terapeutyczny”. Jak podaje ekspert: „Dane epidemiologiczne dotyczące chorych z obrzękiem chłonnym są dosyć ubogie i przez to nieprecyzyjne. Szacuje się, że od 150 do 300 milionów osób na świecie jest dotkniętych jakąś formą obrzęku limfatycznego”. Bardzo ważne jest rozpoznanie choroby, w zależności od rodzaju niewydolności powodującej obrzęk limfatyczny. Autor przedstawia podział obrzęku chłonnego, stopnie zaawansowania oraz metody leczenia.
W tej samej rubryce omawiamy cieszącą się coraz większym zainteresowaniem formę masażu, jaką jest manualny drenaż limfatyczny. Stosowany w dysfunkcjach układu chłonnego, zarówno w leczeniu onkologicznym, jak i kosmetologii. Manualny drenaż limfatyczny wykorzystuje łagodne bodźce mechaniczne, na które naczynia limfatyczne reagują zwiększeniem aktywności.
Uwadze czytelników polecamy artykuł pt. „Zastosowanie Nordic Walking w rehabilitacji”. Ten rodzaj treningu bardzo dobrze sprawdza się jako metoda uzupełniająca program terapeutyczny. Nordic Walking włączany jest do rehabilitacji neurologicznej, kardiologicznej czy ortopedycznej, przy czym wpływa nie tylko na stan fizyczny pacjenta, ale też na jego sferę psychiczną. Przedstawiamy wybrane możliwości wykorzystania Nordic Walking w rehabilitacji.
Zachęcamy również do zapoznania się z tekstem pt. „Endoprotezoplastyka stawu biodrowego – przykładowe możliwości terapii przed– i pooperacyjnej”. Zaburzenia budowy i funkcji w obrębie stawu biodrowego dotyczą bardzo wysokiego odsetka pacjentów w różnym wieku. Ponadto w tej samej rubryce przywołujemy temat z poprzedniego numeru – kinesiologytaping, tym razem w kontekście zabiegów operacyjnych na stawie kolanowym.