Temat miesiąca jedenastego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” to metoda NDT-Bobath, która doskonale sprawdza się zarówno u dzieci, jak i dorosłych. W niniejszym numerze skupiamy się przede wszystkim na leczeniu zaburzeń neurologicznych u dorosłych. Przedstawiamy stan rehabilitacji neurologicznej w Polsce, główne założenia teoretyczne metody NDT-Bobath oraz przykłady jej praktycznego zastosowania. Artykuły są bogato ilustrowane, dzięki czemu postępowanie fizjoterapeutyczne jest zaprezentowane w jasny i zrozumiały sposób.
W niniejszym wydaniu poruszamy m.in. następujące tematy:
Metoda NDT stosowana jest także w walce z hemiplegią i związanymi z nią zespołami. Są to: zespół pomijania oraz popularniejszy zespół odpychania, na którym skupimy się na łamach aktualnego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji”. Sama hemiplegia, czyli porażenie połowiczne, polega na upośledzeniu ruchów kończyn prawej lub lewej strony ciała. Pacjenci cierpiący na zespół odpychania nie odbierają właściwie pionu. Odczuwany pion, a to co jest nim naprawdę, budzi w nich niepokój i wewnętrzną sprzeczność. Dlatego tak ważna jest kontrola wzrokowa i werbalna terapeuty. W artykule omawiamy, jak metoda NDT-Bobath może być wykorzystana w terapii zespołu odpychania.
W rubryce „Z praktyki gabinetu” omawiamy wysiłkowe nietrzymanie moczu. To bardzo częsty, lecz wciąż wstydliwy dla wielu pacjentów problem. „W Polsce tylko około 4–6% kobiet zgłasza się do lekarzy z tym problemem” – wskazuje ekspertka. Właściwie nie istnieje profilaktyka w tym zakresie, brakuje refundowanych zabiegów, a działania podejmowane są, dopiero gdy konieczna jest interwencja chirurgiczna. Ponadto wysiłkowe nietrzymanie moczu może być przyczyną problemów społecznych lub higienicznych.
W tym samym dziale będą mogli zapoznać się Państwo z artykułem pt. „Diagnostyka i zasady prowadzenia fizjoterapii w osteoporozie”. Autor przekonuje, że odpowiednie i kompleksowe postępowanie fizjoterapeutyczne wpływa na zmniejszenie objawów choroby, a mianowicie „przyczynia się do spowolnienia ubytku masy kostnej poprzez stymulację biosyntezy tkanki kostnej”. Jednak przede wszystkim fizjoterapia w osteoporozie ma za zadanie obniżyć ryzyko upadków, a co za tym idzie złamań osteoporotycznych.
Z kolei proces rehabilitacji leczniczej i prewencja rentowa to temat artykułu w dziale „Mój gabinet”. Zaprezentujemy Państwu, do kogo skierowany jest program rehabilitacji w ramach prewencji rentowej, wymieniamy grupy schorzeń, omawiamy tryb kierowania na rehabilitację leczniczą. Załączamy także informacje dotyczące wniosku o rehabilitację leczniczą wypełnianego przez lekarza prowadzącego oraz umów z ośrodkami rehabilitacyjnymi.