Tematem miesiąca dwunastego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” jest rehabilitacja POChP, czyli rehabilitacja pulmonologiczna. Przedstawiamy kwalifikację chorych do rehabilitacji oraz sam program rehabilitacji POChP wraz z przykładami treningów.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc w zależności od zaawansowania, wymaga innych kroków w fizjoterapii. Dlatego każdy chory ma indywidualnie ustalany trening, określany na podstawie testu wysiłkowego na ergometrze rowerowym lub bieżni ruchomej. Wykonuje się także test 6- lub 12-minutowego marszu i ocenia stopień upośledzenia czynności płuc oraz występującej duszności. Dowiedzą się Państwo również, że sama rehabilitacja POChP ma zapoznać pacjenta z wysiłkiem fizycznym, który jest bardzo ważny dla podtrzymania kondycji. Ponadto zwiększa tolerancję wysiłkową i pozytywnie wpływa na samopoczucie pacjenta.
Ponadto w niniejszym w wydaniu poruszamy tematy:
W dziale „Z praktyki gabinetu” będą mogli zapoznać się Państwo z artykułem pt. „Rekonstrukcja więzadła krzyżowego – proponowane postępowanie fizjoterapeutyczne przed i po zabiegu operacyjnym”. Omówione są w nim m.in. zmiany funkcjonalne, które zachodzą, gdy rekonstrukcja więzadła krzyżowego nie została przeprowadzona w odpowiednim czasie. Autor wskazuje także na fakt, że postępowanie operacyjne w przypadku destabilizacji więzadła krzyżowego jest niemal standardowe, choć brak jest jednego, określonego wzorca rehabilitacji.
W tej samej rubryce znajdą Państwo artykuł pt. „Choroba zwyrodnieniowa stawów biodrowych – rola fizjoterapeuty w zapobieganiu leczenia operacyjnego”. Choć jest to temat popularny i dotyka wielu ludzi, wciąż zbyt mało mówi się o działaniach prewencyjnych w tym zakresie. Autor zwraca uwagę na skalę problemu, tym bardziej że choroba zwyrodnieniowa stawów biodrowych jest często diagnozowana, dopiero gdy konieczne staje się leczenie operacyjne. Wskazuje rodzaje zabiegów z zakresu fizykoterapii pomocnych w tym schorzeniu.
W niniejszym numerze przedstawiamy także, jak metoda McKenziego może zostać wykorzystana w leczeniu objawów zlokalizowanych w obrębie barku. Na podstawie przypadku 39-letniej pacjentki omawiamy ćwiczenia McKenziego. Będą mogli zapoznać się Państwo z szeroko opisanym wywiadem, badaniem przedmiotowym, diagnostyką różnicową w obrębie barku, a także badaniami kontrolnymi.
Po raz kolejny w naszym czasopiśmie powracamy do tematu kinesiology tapingu, tym razem w dziale „Nowoczesne metody fizjoterapii”. Zachęcamy do lektury tekstu, w którym omawiamy, jak aplikacja kinesiology tapingu wpłynęła na stan 6-miesięcznej dziewczynki po okołoporodowym uszkodzeniu splotu ramiennego. Kinesiotaping zastosowano w celu utrwalenia efektów leczenia po przeprowadzeniu terapii zgodnej z koncepcją NDT-Bobath.