Temat miesiąca trzynastego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” to metoda PNF. Przedstawiamy opis wykorzystania tej metody w terapii pacjenta spastycznego oraz omawiamy wykorzystanie jej aspektów w rehabilitacji neurologicznej u pacjentów OIT. Metoda PNF jest również tematem wywiadu z dr Agnieszką Stępień. Dowiedzą się Państwo, jakimi cechami koncepcja PNF wyróżnia się na tle innych metod, jakie są zasady kształcenia i jak korzystać z niej w pracy z pacjentami.
W dziale „Z praktyki gabinetu” opisujemy m.in. postępowanie fizjoterapeutyczne, w przypadku, gdy nastąpiło zerwanie więzadła krzyżowego tylnego. Choć jest ono grubsze, ma inną strukturę anatomiczną i pełni odmienne funkcje od przedniego, postępowanie lecznicze jest takie samo. Zachęcamy do zapoznania się z przedstawionym w tekście postępowaniem operacyjnym. Ponadto ponownie przywołujemy temat z poprzedniego numeru – zwyrodnienia stawów biodrowych, tym razem wraz z najczęstszymi błędami w zakresie fizjoterapii. Na łamach naszego czasopisma pojawia się także metoda McKenziego, pod postacią opisu przypadku, gdzie rozpoznanie brzmi „inne”. Prezentujemy badanie podmiotowe, analizę objawów, komentarze do badań oraz leczenie z wykorzystaniem ćwiczeń McKenziego.
W niniejszym wydaniu poruszamy m.in. następujące tematy:
Powracamy do tematu z numeru dwunastego, czyli rehabilitacji chorych na POChP. Osoby cierpiące na POChP za sprawą odpowiedniego i systematycznego treningu fizycznego poprawiają swoją tolerancję wysiłkową, kondycję fizyczną oraz samopoczucie. W artykule pt. „Program rehabilitacji chorych na POChP” opisane zostały pozycje drenażowe, inhalacje, oklepywanie klatki piersiowej, masaż, trening autogenny Schultza oraz sposoby relaksacje.
Rehabilitacja ścięgna Achillesa jest związana zarówno fazą rozwoju schorzenia jak i jego zerwaniem. Bardzo ważne jest, by prawidłowo ocenić stan zmienionej chorobowo tkanki. W artykule przedstawiamy, jak powinna wyglądać rehabilitacja ścięgna Achillesa na podstawie przykładu 44-letniego pacjenta uprawiającego kolarstwo górskie. Obszerna relacja zdjęciowa ilustruje program usprawniania.
W dziale „Nowoczesne metody fizjoterapii” znajdą Państwo artykuł pt. „Zastosowanie fizykoterapii w leczeniu rwy kulszowej”. Nerw kulszowy to największy nerw obwodowy człowieka, z kolei rwa kulszowa jest wynikiem uciskiem na niego. Leczenie rwy kulszowej w stanie ostrym polega na działaniu anelgetycznym, z kolei w stanie podostrym należy dodatkowo obniżyć napięcie mięśniowe oraz polepszyć ukrwienie i odżywienie uciskanego nerwu. Autorka załącza w tekście propozycje zabiegów, w zależności od stadium choroby.
W tej samej rubryce omawiamy także ledoterapię. „Organizm ludzki przetwarza światło w energię elektrochemiczną, która uruchamia łańcuch reakcji biochemicznych wewnątrz komórek, umożliwiając w ten sposób uzyskanie silnego efektu przeciwbólowego, przeciwzapalnego, poprawę ukrwienia tkanek oraz pobudzenie procesów regeneracji zwłaszcza w obrębie tkanek miękkich” – podaje autor. Ledoterapia wyróżnia się dobrymi efektami terapeutycznymi oraz łatwością przeprowadzania zabiegów i brakiem skutków ubocznych, co sprawia, że jest coraz popularniejsza.