Temat miesiąca czternastego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” to diagnostyka zespołów bólowych kręgosłupa w odcinku lędźwiowo-krzyżowym. Ból odcinka lędźwiowego to ważny temat, wymagający szerokiego omówienia, dlatego zostanie on przedstawiony zarówno w aktualnym, jak i kolejnym numerze. Tym razem prezentujemy diagnostykę z wykorzystaniem metody Cyriaxa, McKenziego oraz osteopatii, zaś w następnym wydaniu skupimy się na opisie leczenia.
Co więcej, po raz kolejny powracamy do tematyki kinesiotapingu, tym razem znajdującego zastosowanie w fizjoterapii po zabiegach kardiochirurgicznych.
W niniejszym wydaniu poruszamy m.in. następujące kwestie:
Zespoły bólowe kręgosłupa omawiamy w rozmowie z Marią Jarugą, która wskazuje na coraz większą liczbę pacjentów odwiedzających gabinety fizjoterapeutów oraz wynikający z siedzącego trybu życia ból odcinka lędźwiowego. Podkreśla konieczność uważnego doboru metody leczenia adekwatnej do występujących dolegliwości bólowych, bazując na swoich doświadczeniach zawodowych. Przytoczone zostają również konsekwencje braku terapii lub jej złego doboru. Ekspertka dodaje także, że w przypadku, jakim są zespoły bólowe kręgosłupa, farmakoterapia nie usuwa przyczyny bólu. Jest to jednak konieczne i należy do zadań fizjoterapeuty.
W artykule pt. „Kapoplastyka stawu biodrowego – postępowanie fizjoterapeutyczne” omówiona zostaje metoda zwana także protezoplastyką powierzchniową. „Polega ona na wymianie powierzchni stawowych, a nie na całkowitym zastępowaniu stawu, co różni ją od totalnej endoprotezy” – tłumaczy ekspert. W kapoplastyce stawu biodrowego głowa i szyjka kości udowej zostają zachowane, usuwa się jedynie zniszczone powierzchnie stawowe. Tzw. kapa, czyli nakładka umieszczana jest na głowie kości udowej, „a do panewki mocuje się metalową wkładkę, aby odtworzyć powierzchnie nośne stawu biodrowego”. Przedstawiamy postępowanie fizjoterapeutyczne wraz z fotografiami.
Nawiązując do tematu numeru, publikujemy także artykuł pt. „Diagnostyka różnicowa pomiędzy odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa a kończyną dolną”. Autor podkreśla, że klinicyści powinni umieć znaleźć odpowiedzi na następujące pytania: skąd pochodzi ból i jaki jest to ból: chemiczny czy mechaniczny? W przypadku mechanicznego należy przyporządkować go do jednego z trzech zespołów wg McKenziego. Artykuł został poświęcony przede wszystkim pytaniu o źródło bólu. Będą mogli zapoznać się Państwo z zasadami diagnostyki różnicowej i problemami diagnostycznymi zaproponowanymi przez Robina McKenziego oraz Stephana Maya.
Ponadto w dziale „Z praktyki gabinetu” przedstawiamy problem, jakim jest stopa płaskokoślawa o podłożu reumatycznym wraz z opisem przypadku. Wady stóp u dzieci są często lekceważone, choć powinny być leczone. Stopa płaskokoślawa wymaga użycia wkładek supinujących. Załączamy opis elementów tych wkładek, materiału i wyników stosowania.
Do najnowszego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” dołączyliśmy także dodatek specjalny pt. „Fizykoterapia – nowe trendy”, która ma coraz większe znaczenie terapeutyczne. Na uwagę zasługuje na pewno odpowiedni dobór zabiegów, ich dawek i czasu. Autorka krótko przedstawia terapię skojarzoną, krioterapię oraz falę uderzeniową.