Temat miesiąca piętnastego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” to ponownie zespoły bólowe odcinka lędźwiowo-krzyżowego. Tym razem skupiamy się na ich leczeniu, głównie z wykorzystaniem metody PNF czy Briana Mulligana, a także osteopatii.
W niniejszym wydaniu poruszamy m.in. następujące tematy:
Nawiązując do tematu numeru opisujemy, jak metoda PNF może być wykorzystana w leczeniu kręgozmyku. Jest to patologia kręgosłupa, a dokładnie jego odcinka lędźwiowego. „Polega ona na ześlizgu ku przodowi najczęściej kręgu L5, rzadziej kręgów L4 i L3 wraz z całym wyżej leżącym kręgosłupem. Wyższy kręg ulega przesunięciu do przodu względem niższego. Ześlizg kręgów jest najczęściej spowodowany przerwą w ciągłości tkanki kostnej w przestrzeni międzywyrostkowej łuku” – tłumaczy ekspert. Kręgozmyk wymaga leczenia zachowawczego wraz z rehabilitacją. Metoda PNF bazująca na znajomości anatomicznej ciała i wykorzystaniu ruchu naturalnego jest coraz częściej wykorzystywana w wypadku tej patologii kręgosłupa, co szerzej omawiamy w artykule.
W dziale „Fizykoterapia” wymienione zostały objawy dny moczanowej wraz z metodami walki z nią, właśnie z wykorzystaniem fizykoterapii. Pierwszy objaw dny moczanowej to ostry atak, który następuje w wyniku pojawienia się w jamie stawu kryształów moczanu sodu. W zależności od stadium choroby przedstawiamy szeroko omówione propozycje pomocnych zabiegów. Autorka podkreśla jednak, że należy stosować je z należytą ostrożnością, ponieważ zbyt silne bodźce grożą wystąpieniem ostrego napadu dny.
Niniejszy numer zawiera także tekst dotyczący patologii kręgosłupa. To kompleksowe opracowanie, w którym autorzy przedstawiają systematykę wszystkich czerwonych flag, które powinny być wzięte pod uwagę w rozmowie z pacjentem. Do artykułu została dołączona również pełna lista czerwonych flag, dzięki którym patologia kręgosłupa stanie się łatwiejsza do rozpoznania. Nie są one jednoznaczne z poważnymi patologiami, lecz wskazują na ich potencjalne istnienie. Bardzo ważny jest dobrze zebrany wywiad, który dostarcza wielu istotnych informacji diagnostycznych. Dowiedzą się Państwo, że „zbierając wywiad chorobowy, należy precyzyjnie określić charakter poszczególnych objawów oraz starać się powiązać je ze sobą. Rozumowanie kliniczne wydaje się być najważniejsze w ich gromadzeniu i interpretacji”.
Zachęcamy także do lektury rubryki „Z praktyki gabinetu”, w której choroba zwyrodnieniowa stawów biodrowych została omówiona pod kątem punktów wspólnych z chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa. Łączy je m.in. bardzo wysoka częstotliwość występowania. Ponadto w tym samym dziale znajduje się opis terapii z użyciem toksyny botulinowej oraz fizjoterapii w przypadku problemu, jakim jest przykurcz w stawie kolanowym.