Temat miesiąca szesnastego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” dotyczy odcinka szyjnego kręgosłupa. Będą mogli zapoznać się Państwo z opisem przypadku z objawami wynikającymi z zaburzeń strukturalnych w obrębie kręgosłupa szyjnego. Przedstawiamy również Standardy Medycyny Ortopedycznej wg Cyriax’a w badaniu pacjenta.
Z kolei tematem wywiadu z ekspertem – Mirosławem Dębskim jest metoda Kaltenborna-Evjentha. Przedstawia on fakty i obala mity dotyczące tej metody. Dowiedzą się Państwo m.in., że metoda Kaltenborna-Evjentha charakteryzuje się wysoką precyzją w badaniu i leczeniu tkanek narządu ruchu.
W niniejszym wydaniu poruszamy m.in. następujące kwestie:
Zachęcamy do lektury artykułu w dziale „Z praktyki gabinetu” pt. „Program rehabilitacji pacjenta po tylnym zwichnięciu stawu łokciowego ze złamaniem głowy kości promieniowej”. Oprócz omówienia przypadku tekst zawiera opis anatomii i biomechaniki stawu łokciowego tłumaczący skłonność tego obszaru do uszkodzeń. „Stosunkowo sztywne połączenia kostne w stawie łokciowym zdecydowanie łatwiej ulegają uszkodzeniom niż bardziej elastyczne i giętkie połączenia ręki, dlatego zwichnięcia nie są tak rzadkie” – tłumaczy ekspert. Zwichnięcie stawu łokciowego to drugie co do częstotliwości zwichnięcie dużego stawu u dorosłych.
Nawiązując do tematu numeru, omawiamy także leczenie rwy ramiennej z wykorzystaniem fizykoterapii. Prezentujemy przegląd dostępnych zabiegów, które wykazują skuteczność w tym schorzeniu. Możliwości leczenia rwy ramiennej są różnorodne, jednak zawsze muszą zostać dobrane indywidualnie do potrzeb pacjenta, a także występujących przeciwwskazań. Rehabilitacja jest ważna, ponieważ ustąpienie dolegliwości bólowych nie jest równoznaczne z ustąpieniem choroby, która ma tendencję do nawrotów.
Terapia falą uderzeniową początkowo stosowana była w sporcie, gdzie odniosła sukces i zdobyła dużą popularność. Następnie przeniesiona została na obszar kliniczny, gdzie standardowe metody z zakresu fizjoterapii przestały przynosić oczekiwane rezultaty. Terapia falą uderzeniową dzięki niskiej inwazyjności, liczbie koniecznych zabiegów i niewielkich kosztach jest chętnie stosowana w wielu przypadkach, z którymi zapoznają się Państwo dzięki lekturze tekstu pt. „Terapia za pomocą fali uderzeniowej – przykładowe aplikacje na podstawie wybranych schorzeń”.
W dziale „Mój gabinet” poruszyliśmy istotne zagadnienie, jakim jest odpowiedzialność cywilna fizjoterapeuty. Tłumaczy się ją jako „wszelkie ujemne konsekwencje ponoszone przez podmioty prawa w związku z zaistnieniem zdarzeń negatywnie ocenianych przez prawo”. Gdy w grę wchodzi odpowiedzialność cywilna fizjoterapeuty, mowa o odpowiedzialności deliktowej lub kontraktowej. Po więcej szczegółów zapraszamy do lektury artykułu.