Temat miesiąca siedemnastego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” to udar mózgu i wiążący się z nim szereg dysfunkcjji w wielu układach. Przybliżamy czytelnikom zadania terapii w takich wypadkach wraz ze sposobami ich realizacji, załączamy również opis przypadku.
Fizjoterapia po udarze mózgu została przedstawiona na przykładzie przypadku 42-letniej pacjentki, która cierpi na niedowład lewostronny. Przekazano podejście eklektyczne, łączące elementy różnych metod, które najlepiej sprawdzą się w konkretnym wypadku i na danym etapie leczenia.
W niniejszym wydaniu poruszamy m.in. następujące tematy:
Spastyczność po udarze mózgu „objawia się ograniczeniem w zakresie ruchu w pewnych stawach kończyn w wyniku skrócenia się długości włókien mięśniowych, których włókienka aktyny i miozyny sklejają się”. W artykule pt. „Postępowanie w spastyczności po udarze mózgu – opis przypadku” przedstawiamy charakterystyczne ułożenie porażonych spastycznie kończyn górnych i dolnych wywołane przez podwyższone napięcie w wybranych grupach mięśniowych. Obniżenie go możliwe jest dzięki farmakoterapii, kinezyterapii oraz fizykoterapii. Spastyczność po udarze mózgu leczy się z wykorzystaniem wszystkich metod lub dowolnie wybranych, o czym decyduje terapeuta.
Zachęcamy także do zapoznania się z tekstem dotyczącym zaopatrzenia ortopedycznego. Przebyty udar mózgu często wymaga zastosowania takiego zaopatrzenia, w celu poprawy jakości życia pacjentów. Zostaje ono wybrane przez terapeutę w zależności od potrzeb chorego. Artykuł przedstawia dostępne zaopatrzenie ortopedyczne oraz przypadek 50-letniej pacjentki w 2 lata po przebytym udarze mózgu.
W dziale „Z praktyki gabinetu” poruszamy następujący temat: stwardnienie rozsiane – rehabilitacja. SM to choroba, na którą cierpią ponad 2 mln osób, dlatego ważne jest, by świadomość społeczna w tym zakresie rosła. Brak leków wpływających na całkowitą remisję zwiększa znaczenie rehabilitacji w stwardnieniu rozsianym. Ta powinna być stosowana niemal przez cały okres choroby. „Celem fizjoterapii jest utrzymanie sprawności motorycznej pacjenta na maksymalnie wysokim poziomie, adekwatnym do uszkodzenia somatycznego w obrębie OUN” – wskazuje ekspertka. Rehabilitacja w SM jest postępowaniem terapeutycznym, które charakteryzuje się skutecznym działaniem, przy minimalnych skutkach ubocznych. Należy jednak pamiętać, że rehabilitacja w SM jest najefektywniejsza w połączeniu z innymi metodami terapeutycznymi.
W tej samej rubryce prezentujemy, jak powinna przebiegać fizjoterapia po skręceniu stawu skokowego. Ważne jest uwzględnienie czy został on nadwyrężony ze strony bocznej, czy przyśrodkowej. Stanowi to podstawę do podjęcia dalszych kroków w terapii. Fizjoterapia po skręceniu stawu skokowego zależy od rozległości i aktualnej fazy urazu.
Ponadto polecamy lekturę wywiadu z Joanną Surowińską, gdzie omówiona została metoda Vojty. Bazuje ona na dokładnym określeniu problemu głównego, do którego dopasowuje się terapię. Co więcej, dowiedzą się Państwo jak zostać terapeutą tej metody i jak wygląda sam kurs. Metoda Vojty wymaga bardzo intensywnej nauki, a podczas kursu nauczyciele kładą duży nacisk na praktykę.