Temat miesiąca osiemnastego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” to skolioza, która jest coraz większym problemem wśród dzieci i młodzieży. Przyczyniła się do tego likwidacja gabinetów lekarskich w szkołach oraz brak systematycznej profilaktyki ortopedycznej.
W niniejszym wydaniu poruszamy m.in. następujące kwestie:
Diagnostyka skoliozy powinna obejmować badanie pielęgniarki szkolnej bądź lekarza pierwszego kontaktu, najwcześniej jak to możliwe. Ważne jest zwrócenie uwagi nie tylko na kręgosłup, ale także na stawy biodrowe i miednicę. Inne aspekty, których dotyczy diagnostyka skoliozy to „ocena zwartości stawów, nawyku spania i stania, określenie typologii somatycznej, zaobserwowanie anomalii i chorób towarzyszących, analiza ruchowa oraz ocena RTG kręgosłupa wraz z miednicą”. Autor podkreśla, że to elementy pozwalające na postawienie trafnej diagnozy oraz zaplanowanie właściwego leczenia.
W terapii skolioz stosowana jest metoda FED, czyli „trójwymiarowe ustabilizowanie kręgosłupa przy jednoczesnym jego wydłużeniu i derotacji”. Ważna jest tutaj odpowiednia, wczesna diagnoza i szybkie podjęcie terapii. Metoda FED „opiera się na teorii wzrostu rozwoju, wzajemnym oddziaływaniu oraz właściwościach chrząstki nasadowej (brzeżnej/epifitycznej) i neurocentralnej występujących w trzonach kręgów, potwierdzonej licznymi pracami badawczymi i doświadczeniami”.
Skolioza może być także leczona z wykorzystaniem metody PNF, która pomaga w kontroli motorycznej. W artykule pt. „Metoda PNF w terapii skolioz” wskazane zostały elementy odpowiedzialne za kontrolę ruchu, ich składowe oraz modele kontroli motorycznej. Zaprezentowano także przykład metody kontroli ruchu w przypadku dzieci ze skoliozą oraz dokładny plan terapii.
Koronarografia, czyli „cewnikowanie naczyń wieńcowych, jest kluczowym badaniem w diagnostyce choroby niedokrwiennej serca”. Niestety jest to badanie inwazyjne wiążące się z możliwością powstania krwiaków. W artykule pt. „Zastosowanie Kinesiology Tapingu u pacjentów po koronarografii” ponownie przywołujemy wykorzystanie plastrów w fizjoterapii. Bywają one pomocne po zabiegu koronarografii, ponieważ poprawiają mikrokrążenie krwi i limfy oraz aktywują procesy samoleczenia, m.in. za sprawą efektu pofałdowania skóry.
W dziale „Z praktyki gabinetu” mogą zapoznać się Państwo także z tematem, jakim jest sonofeedback. Przedstawiamy tę dynamicznie rozwijającą się dziedzinę wraz z metodyką i przebiegiem zabiegu, sposobami zastosowania i możliwymi do osiągnięcia efektami.
Zabiegi elektroterapeutyczne już od lat stosowane są z powodzeniem w fizjoterapii, a ostatnio coraz częściej sięga po nie kosmetyka i medycyna estetyczna. W niniejszym numerze w dziale „Fizykoterapia” objaśniamy jak wygląda elektroterapia w kosmetyce wraz z najczęściej stosowanymi zabiegami.