Temat miesiąca dziewiętnastego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” to postępowanie rehabilitacyjne w schorzeniach bioder. W tym kontekście omówiona zostanie kapoplastyka, Standardy Medycyny Ortopedycznej wg Cyriax’a oraz test SLR.
Z kolei w rozmowie z dr Agatą Mańkowską przedstawiamy, na czym polega fizykoterapia w kosmetologii. Dowiedzą się Państwo m.in.: jak powinna wyglądać współpraca fizjoterapeuty z dermatologiem, jacy pacjenci trafiają do gabinetów fizykoterapeutycznych oraz którzy powinni trafić do lekarza, a którzy do kosmetologa. Agata Mańkowska podpowiada, jakie możliwości oferuje fizykoterapia w kosmetologii.
W niniejszym wydaniu poruszamy m.in. następujące tematy:
Kapoplastyka to nowa metoda operacyjna stawu biodrowego. W kapoplastyce „na główkę kości udowej, przy użyciu cementu kostnego, zakładana jest proteza głowy (kapa)”. W artykule przedstawione zostały różnice między kapoplastyką a endoprotezoplastyką oraz postępowanie rehabilitacyjne, które w obu przypadkach wygląda tak samo.
Test SLR bolesny i ograniczony przedstawiamy na podstawie przykładów. Pierwszy przypadek to 55-letni mężczyzna skarżący się na ból nogi, po przedniej stronie uda od 5 miesięcy. Drugi przykład opisuje objaw pośladka.
W dziale „Z praktyki gabinetu” znajdą Państwo artykuł pt. „Kinesiotaping u pacjentów z niedowładem połowiczym”. Niedowład połowiczy może wiązać się z patologicznym stanem funkcjonalnym pacjenta, który bywa rezultatem patologii w napięciu mięśniowym. W tekście przedstawiono metody aplikacji kinesiotapingu w zależności od problemu funkcjonalnego.
By rehabilitacja po skręceniu stawu skokowego przyniosła oczekiwane rezultaty, ważne jest trafne rozpoznanie tego urazu. W artykule pt. „Rehabilitacja po skręceniu stawu skokowego” przedstawiamy mechanizmy powstania urazu, pierwszą pomoc oraz ogólne zasady rehabilitacji, w tym fizykoterapię i kinesiotaping.
W tym samym dziale ekspertka opisuje wady stóp u dzieci. Wskazuje, że terapeuci najczęściej korzystają z subiektywnej oceny stóp. Stosują obserwację, która jest szybka i precyzyjna, choć trudna do udokumentowania. Autorka wymienia elementy, wskazujące na wady stóp u dzieci oraz przedstawia opis przypadku.
Ponadto poruszamy temat, jakim są skostnienia okołostawowe u osób po urazie czaszkowo-mózgowym. Zachęcamy także do lektury artykułu pt. „Zanik mięśni z nieczynności – zanik prosty – jak przywrócić prawidłowy stosunek anatomiczny i fizjologiczny tkanki mięśniowej”, w którym zanik prosty zaprezentowany jest na przykładzie mięśnia czworogłowego uda.
Terapia manualna wg Maitlanda opiera się na „szczególnym sposobie myślenia, ciągłej ocenie i badaniu, jak również sztuce manipulacji”. Dlatego terapeuta zawsze wie, jaką technikę zastosować oraz jak dopasować ją do pacjenta dla osiągnięcia najlepszych efektów. Terapia manualna wg Maitlanda zakłada wykorzystanie mobilizacji biernych, czynnych, udzielanie wskazówek na temat ergonomii, jak i próby wyjaśniania mechanizmu powstania.
Z kolei w dziale „Fizykoterapia” publikujemy tekst pt. „Fizykoterapia w skoliozach”, w którym podkreślone jest znaczenie dostosowania zabiegów do wyznaczonego celu i wieku pacjenta wraz z przykładowymi zabiegami fizykoterapeutycznymi.