Temat miesiąca dwudziestego piątego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” to zespoły bólowe kręgosłupa, a dokładnie schorzenia odcinka lędźwiowo-krzyżowego. Zaprezentujemy m.in. postępowanie fizjoterapeutyczne wykorzystujące metodę Maitland, McKenzie oraz fizykoterapię. To zagadnienie, do którego powrócimy również w następnym numerze.
Ponadto nawiązując do tematu miesiąca, opisujemy aż 47 przykładów gotowych aplikacji kinesiotapingu w schorzeniach w obrębie kręgosłupa i grzbietu.
W niniejszym wydaniu poruszamy m.in. następujące kwestie:
W najnowszym numerze omawiamy przypadek pacjenta cierpiącego na ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa oraz kompleksowe postępowanie w takim wypadku. Pacjenta po przyjęciu leków przeciwzapalnych oraz przeprowadzonym rezonansie magnetycznym odcinka lędźwiowego kręgosłupa, skierowano na rehabilitację. Terapia, w której wykorzystana została metoda Maitland oraz system Gravity pomogła w usunięciu bólu w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Prezentujemy Państwu dokładne postępowanie terapeutyczne.
W dziale „Z praktyki gabinetu” omawiamy skostnienia okołostawowe. „Zmiany te polegają na występowaniu tkanki kostnej, w miejscach, gdzie fizjologicznie nie występuje”. Obecność skostnień i ich wpływ na zakres ruchu ma znaczenie również dla efektów terapii i funkcjonowania pacjenta. Autorka wyróżnia 4 okresy tworzenia się skostnień okołostawowych, wskazując przy tym na różne sposoby terapii na każdym etapie. Na podstawie opisu przypadku prezentuje narzędzia badawcze oraz efekty terapii.
W tej samej rubryce publikujemy artykuł pt. „Rehabilitacja kończyny dolnej po wypadku komunikacyjnym – złamanie trzonu kości udowej i rzepki”. Złamania w tych miejscach są zwykle wynikiem urazów wysokoenergetycznych, gdy na struktury kostne działa znaczna siła, właśnie tak jak podczas wypadku komunikacyjnego. Autor opisuje specyfikę zarówno złamania trzonu kości udowej, jak i rzepki, a także terapię manualną stawu kolanowego. Wskazuje na częste zaburzenia funkcji chodu po wypadkach komunikacyjnych i wyjaśnia, że rehabilitacja kończyny dolnej ma przywrócić podstawową sekwencję ruchów w cyklu chodu.
W dziale „Nowoczesne metody fizjoterapii” zapoznamy Państwa z zasadami postępowania fizjoterapeutycznego w przypadku problemu, jakim jest choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa lędźwiowego. Najczęściej towarzyszy jej ból nasilający się podczas wysiłku i ćwiczeń, a mniejszy w czasie wypoczynku. Można także zauważyć wzmożone napięcie mięśni przykręgosłupowych, czy ból o charakterze lumbago. Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa lędźwiowego wymaga zastosowania farmakoterapii oraz fizjoterapii, które uzależnione są od stadium choroby, bólu i jego przyczyn.