Temat miesiąca dwudziestego czwartego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” to postępowanie fizjoterapeutyczne w leczeniu zwichnięcia barku, zespołu ciasnoty podbarkowej, niestabilności stawu barkowego i urazowego zwichnięcia przedniego stawu barkowego.
W niniejszym wydaniu poruszamy m.in. następujące kwestie:
W niniejszym numerze publikujemy dwa artykuły obszernie prezentujące zwichnięcie barku. Będą mogli zapoznać się Państwo z postępowaniem kinezyterapeutycznym po leczeniu zachowawczym oraz artroskopowym. „Do zwichnięcia stawu barkowego dochodzi podczas wykręcenia lub upadku na wyprostowane, odwiedzone ramię. Zwichnięciom sprzyja również nadmierna swoboda ruchowa stawu” – pisze ekspertka. Wyróżnia się kilka rodzajów i stopni w przypadku tego urazu.
Zachęcamy do lektury artykułu pt. „Zespół ciasnoty podbarkowej w ujęciu Medycyny Ortopedycznej wg Cyriax’a”. Dowiedzą się Państwo na jakich zasadach opiera się diagnostyka w metodzie Cyriax’a. Autorzy zwracają także uwagę na fakt, że zespół ciasnoty podbarkowej charakteryzuje się podziałem na 3 stopnie.
Ponadto, nawiązując do tematu miesiąca, przedstawiamy jak kinesiotaping sprawdza się w terapii problemów, jakim są schorzenia barku. W tekście załączamy precyzyjnie opisane przykłady aplikacji.
W dziale „Nowoczesne metody fizjoterapii” wspominamy m.in. o diagnostyce Body Reading, która bazuje na obserwacji pacjenta jako całości, ale też poszczególnych części ciała wraz z ich zależnościami i proporcjami, przy czym wykorzystuje się taśmy anatomiczne oraz tensegrację. Body Reading obejmuje 3 etapy: „obserwację ułożenia elementów kostnych, obserwację zaangażowania tkanek miękkich oraz opracowanie strategii terapii”.
W tej samej rubryce publikujemy artykuł pt. „Krioterapia w kosmetyce”. Zabieg ten wpływa na odporność organizmu, zmniejsza ból pozabiegowy, opóźnia procesy starzenia i polepsza samopoczucie. Poprawia koloryt i jędrność skóry, czyni ją też bardziej nawilżoną. Krioterapia w kosmetyce polega na kilkukrotnym zamrażaniu i rozmrażaniu zmienionej chorobowo tkanki, co prowadzi do jej destrukcji. W tekście znajdą Państwo wskazania i przeciwwskazania do zabiegów krioterapeutycznych w kosmetologii oraz opisy tych zabiegów.
W wywiadzie z dr Andrzejem Szczygłem omówiona została terapia Mulligana. Wyjaśnia on m.in. czym terapia Mulligana różni się od innych metod – z naciskiem na bezbolesność zabiegu, na co powinien zwracać uwagę terapeuta oraz jaki jest system i etapy kształcenia w tym wypadku. Ekspert obala także mity, które dotyczą tej metody.