Temat miesiąca dwudziestego trzeciego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” to rekonstrukcja ACL. Przedstawiamy przygotowanie pacjenta do operacyjnego zabiegu rekonstrukcji ACL oraz postępowanie kinezyterapeutyczne w przypadku zwichnięcia rzepki.
W niniejszym wydaniu poruszamy m.in. następujące kwestie:
Obecnie rekonstrukcja ACL wykonywana jest zazwyczaj kilka miesięcy po urazie. Wówczas można przygotować pacjenta pod względem funkcjonalnym, co pozwala na szybki powrót do sprawności po operacji. By można było wykonać operacyjny zabieg rekonstrukcji ACL, fizjoterapeuta musi zadbać o zmniejszenie wysięku, stanu zapalnego i bólu. Pacjent powinien też odzyskać pełen zakres ruchu i prawidłowy wzorzec chodu, możliwie najlepszą kontrolę mięśniową i propriocepcję. Dzięki artykułowi będą mogli zapoznać się Państwo ze szczegółowym opisem poszczególnych etapów okresu pooperacyjnego po rekonstrukcji ACL wraz z bogatą dokumentacją zdjęciową.
Bardzo duże znaczenie w przypadku zwichnięcia rzepki ma właściwa ocena stopnia uszkodzeń oraz informacje o przeprowadzonym leczeniu. Pozwala to na dobór metody rehabilitacji i zapobieganiu nawrotowi kontuzji oraz wszelkich powikłań. Zwichnięcie rzepki polega na wysunięciu rzepki z bruzdy międzykłykciowej kości udowej. W tekście prezentujemy postępowanie rehabilitacyjne w przypadku leczenia zachowawczego oraz po leczeniu operacyjnym.
W dziale „Z praktyki gabinetu” poruszamy aktualny temat, jakim jest rehabilitacja po mastektomii. Rak piersi stanowi aż około 20% wszystkich nowotworów, dlatego ważna jest świadomość konieczności wykonywania badań mammograficznych, a także przeprowadzania operacji oszczędzających. Rehabilitacja po mastektomii jest konieczna w drodze do odzyskania przez pacjentkę sprawności psychofizycznej.
W tej samej rubryce przedstawiamy, jak metoda NDT-Bobath sprawdza się w terapii pacjenta z niedowładem czterokończynowym po udarze krwotocznym. To przypadek znacznie rzadszy niż udar niedokrwienny, z czego wynika niewiele opisanych przykładów rehabilitacji. Właśnie dlatego w najnowszym numerze załączamy obszerny opis przypadku 43-letniego mężczyzny w 3 miesiące po udarze krwotocznym.
Ponadto polecamy Państwu artykuł pt. „Stabilizacja głęboka kręgosłupa wg metody pilates”. Autorki przedstawiają charakterystykę tej metody, opisując jej główne zasady i podkreślając znaczenie koncentracji nad pracą całego ciała.
Z kolei w dziale „Nowoczesne metody fizjoterapii” po raz kolejny omawiamy standardy medycyny ortopedycznej wg Cyriax’a. Tym razem przedstawiamy badanie stawu kolanowego z podziałem na wywiad i badanie funkcjonalne. Opisujemy również, jak metoda Maitlanda wykorzystywana jest praktyce na przykładzie pacjenta z objawami w obrębie stawu kolanowego.