Temat miesiąca dwudziestego drugiego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” to schorzenia łokcia oraz trudności usprawniania, z którymi w tym wypadku spotykają się fizjoterapeuci.
W niniejszym wydaniu poruszamy m.in. następujące kwestie:
Łokieć tenisisty to jedna z najczęściej spotykanych patologii stawu łokciowego. „Objawia się silnym i długotrwałym bólem w okolicy stawu łokciowego, a dokładniej w okolicy nadkłykcia bocznego kości ramiennej i przyczepów mięśni prostowników stawu nadgarstkowo-promieniowego. Ból promieniuje do przedramienia i nadgarstka i jest określany jako uporczywy” – pisze ekspert. Łokieć tenisisty dotyczy zwykle osób, które uprawiają sport lub zawód wiążący się z systematycznym wykonywaniem określonego ruchu. Terapia w przypadku łokcia tenisisty została zaprezentowana na przykładzie 42-letniej pracującej fizycznie kobiety. Ponadto w artykule pt. „Łokieć tenisisty cz. I – charakterystyka, zasady postępowania kinezyterapeutycznego, profilaktyka urazów” przedstawiamy, jak kinezyterapia sprawdza się w przypadku tego urazu.
W dziale „Nowoczesne metody fizjoterapii” przybliżamy Państwa do terapii Mulligana. Stosowane w tej terapii techniki „MWM”, można zastosować w leczeniu manualnym w obrębie stawu łokciowego m.in. w przypadku łokcia tenisisty. Są one komfortowe dla pacjenta i terapeuty. Terapia Mulligana i odpowiednie zastosowanie wspomnianych technik pozwala na osiągnięcie natychmiastowych rezultatów – zmniejszenia bólu oraz zwiększeniu zakres ruchomości.
Poważna patologia kręgosłupa to przypadek rzadki, lecz zdarza się, że może nawet zagrażać życiu pacjenta. Odnośnie tej kwestii eksperci przedstawiają przypadki kliniczne wraz ze wskazówkami praktycznymi co do podjęcia decyzji w sprawie poszerzenia diagnostyki o badania uzupełniające. Załączają także tabelę ilustrującą charakterystyczne elementy spotykane w wywiadzie chorobowym pacjenta z poważną patologią kręgosłupa, opisują również test powtarzanymi ruchami.
W dziale „Z praktyki gabinetu” dowiedzą się Państwo, jak może przebiegać zwalczanie cellulitu z wykorzystaniem metod fizjoterapeutycznych. Autorka obszernie wyjaśnia na czym polega istota cellulitu, podkreślając złożoność tego problemu i konieczność uwzględnienia kolejnych warstw skóry i tkanki podskórnej. Wskazuje, że zwalczanie cellulitu powinno obejmować usunięcie nadmiernej tkanki tłuszczowej, redukcję obrzęków, pobudzenie mikrokrążenia i fibroblastów. Wymienia różne formy masażu oraz metody fizykoterapeutyczne stosowane w leczeniu cellulitu.
W tej samej rubryce opisujemy bark tenisisty wraz z zasadami postępowania fizykoterapeutycznego. Zabiegi fizykalne mają w tym przypadku przyspieszać gojenie uszkodzonych tkanek, a także przyspieszać działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Bark tenisisty leczy się z wykorzystaniem elektrolecznictwa, magnetoterapii czy laseroterapii.
Zachęcamy także do lektury artykułu pt. „Diagnostyka różnicowa i leczenie manualne w dolegliwościach bólowych kompleksu barkowego – część II. Badanie i przypadki kliniczne”. Przedstawiamy w nim protokół badania barku, możliwe przyczyny bólu i opisy 4 przypadków.