Temat miesiąca dwudziestego pierwszego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” to rehabilitacja dzieci i młodzieży. Omawiamy rehabilitację pacjentów z uszkodzeniem układu nerwowego, a także ze skoliozami.
W niniejszym wydaniu poruszamy m.in. następujące kwestie:
W artykule pt. „Usprawnianie dziecka z porażeniem połowiczym wg koncepcji NDT-Bobath – opis przypadku” przedstawiono postępowanie fizjoterapeutyczne wobec przedwcześnie urodzonego chłopca. Cierpiał on na obciążenia powstałe w okresie ciąży, w trakcie porodu, oraz okresie noworodkowym, ponadto krwawienia do OUN i wodogłowie pokrwotoczne, wywołujące niedowład połowiczy prawostronny. Metoda NDT-Bobath sprawdziła się w tym wypadku, ze względu na to, że zakłada nawiązanie współpracy z rodzicami oraz konieczność dobrego kontaktu z pacjentem, co chroni dziecko przed stresem.
Nawiązując do tematu miesiąca, polecamy tekst ilustrujący, jak zastosować kinesiotaping w terapii dziecka spastycznego. Aplikacje kinesiology tapingu mogą wywołać zmiany mechaniczne, sensoryczne oraz funkcjonalne, na których szczególnie zależy terapeutom dziecięcym. Kinesiotaping w terapii dziecka spastycznego pomaga uzyskać bierną stabilizację, korekcję ustawienia mechaniczną, poprawę propriocepcji i normalizację napięcia mięśniowego.
Zachęcamy także do lektury artykułu pt. „Leczenie skolioz metodą F.E.D. – opis przypadku”. Na skoliozę cierpią nie tylko dzieci, ale i dorośli. Wpływa ona na zmianę funkcji w narządzie ruchu, powoduje strukturalne deformacje i prowadzi do dolegliwości bólowych. Leczenie skolioz metodą F.E.D. jest alternatywą dla innych obecnie stosowanych metod.
W niniejszym numerze opisujemy również postępowanie fizjoterapeutyczne w chorobie Scheuermanna, zwanej młodzieńczą kifozą piersiową. Podjęcie odpowiednich działań jest ważne, ponieważ ich zaniechanie prowadzi do występowania wcześniejszych zmian zwyrodnieniowych klatki piersiowej.
Z kolei w dziale „Z praktyki gabinetu” na konkretnych przykładach opisujemy problem, jakim jest bolesny bark. „Zespół bolesnego barku jest terminem obejmującym wiele dysfunkcji, w rzeczywistości określenie to stwierdza jedynie bolesność barku, a nie konkretną jednostkę chorobową” – wyjaśnia autor.
Polecamy artykuł pt. „Nowe spojrzenie na trening funkcjonalny”. Ekspert zwraca uwagę na fakt, że często po zakończeniu terapii w gabinecie fizjoterapeuty pacjenci rezygnują z wykonywania ćwiczeń w domu. Odpowiedzią na ten problem jest system Gravity, który pozwala na wykonywanie wielu ćwiczeń na jednej maszynie i umożliwia trening funkcjonalny, który angażuje całe taśmy mięśniowe.
Zapraszamy także do działu „Fizykoterapia”, w którym znajdą Państwo tekst pt. „Fizykoterapia po wszczepieniu implantów kręgosłupa”. Usprawnianie po implantacji powinno zostać rozpoczęte dość szybko, lecz fizykoterapia rzadko jest polecana jako leczenie pooperacyjne – zwykle sprawdza się w leczeniu zachowawczym.