Dołącz do czytelników
Brak wyników

Polecamy

2 kwietnia 2020

NR 112 (Styczeń 2020)

Upadek i jego konsekwencje, innowacyjne technologie wspomagające rehabilitacje przeciwupadkową

0 1267

Starzenie się społeczeństwa przyczynia się do zwiększonej liczby upadków wśród seniorów. Żyjemy w czasach epidemii utraty stabilności i w konsekwencji dużej liczby urazów. Obecność lęku przed upadkiem – fear of fall (FOF) – zwiększa jego ryzyko. Zaczyna się kształtować nowa potrzeba w dziedzinie fizjoterapii – specjalizacja przeciwupadkowa. Producenci zaczynają zauważać nowe potrzeby rynku. Pojawiły się podsufitowe podwieszenia do asekuracji ćwiczących.

Upadek i statystyki

Zgodnie z definicją upadku według WHO upadek jest zdarzeniem, w wyniku którego człowiek niechcący znalazł się na ziemi, podłodze lub innym niższym poziomie. Według tejże definicji w statystykach WHO do upadków nie wlicza się samouszkodzeń, upadków ze zwierząt, z płonących budynków, pojazdów transportowych i maszyn oraz upadków do wody [1].
Upadek jest najczęściej kojarzony z osobami w podeszłym wieku. Należy jednak zwrócić uwagę, że utrata mobilności osoby oraz proces starzenia się organizmu rozpoczynają się już po 30. roku życia. Po 50. roku życia siła mięśniowa słabnie o 10–15%, co 10 lat stopniowo wydłuża się również czas reakcji [2]. Powyższe fakty odnoszą się do osoby zdrowej i w pełni mobilnej. Ograniczenie propriocepcji (np. neuropatie), amputacje lub endoprotezoplastyka kończyn dolnych, zaburzenia ruchu związane z chorobami reumatycznymi, długa immobilizacja, zaburzenia neurologiczne podnoszą ryzyko upadku na długo wcześniej, niż wynikałoby to z normalnego procesu starzenia się. Nie należy zawężać problemu niestabilności do osób starszych, natomiast ze względu na szerokie badania i udokumentowanie problemu, koszty zdrowotne i społeczne warto skupić się na tej właśnie grupie. 
U osób powyżej 65. roku życia upadki, a szczególnie ich długoterminowe konsekwencje, są główną przyczyną zgonów spowodowanych nieszczęśliwymi wypadkami. Odsetek śmiertelnych przypadków będących ich...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • ...i wiele więcej!

Przypisy