Autor: Rafał Gniatkowski

mgr; Main Street Fizjo w Poznaniu Międzynarodowy terapeuta OM Cyriax

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Leczenie i rehabilitacja chrzęstniaka śródkostnego kości udowej — studium przypadku

Chrzęstniak śródkostny to rodzaj łagodnego nowotworu kości. Ze względu na brak dolegliwości bólowych z reguły jest wykrywany przy okazji badań obrazowych z innych powodów. W artykule przypadek pacjenta, u którego stwierdzono ten nowotwór, posłuży jako przykład na to, jak ważna jest rehabilitacja również po mniej typowych operacjach.

Czytaj więcej

Leczenie utrwalonego obrzęku limfatycznego — studium przypadku

Choroba nowotworowa jest obecnie jedną z najczęściej wykrywanych chorób w społeczeństwie. Bardzo dużo kobiet w coraz młodszym wieku zmaga się z różnego typu nowotworami w obrębie gruczołów piersiowych. Na szczęście obecne metody leczenia pozwalają coraz częściej uniknąć zabiegu mastektomii, który wiąże się później z wieloma negatywnymi skutkami wtórnymi. Największym problemem okazuje się często obrzęk limfatyczny kończyny górnej spowodowany usunięciem węzłów chłonnych w obrębie zajętej pachy.

Czytaj więcej

Zespół de Quervaina — studium przypadku

Ból w okolicy kciuka i dystalnej części przedramienia często jest nazywany zespołem de Quervaina. Jest to choroba wywołana najczęściej przeciążeniem tej okolicy ciała w wyniku pracy zawodowej bądź bardzo często opieką nad małymi dziećmi (czasami potocznie jest nazywana „kciukiem matki”). Innymi przyczynami dolegliwości mogą być nawarstwiające się mikrourazy bądź choroby reumatyczne. Niestety, nie zawsze fizjoterapia radzi sobie z tego typu problemem – czasami potrzebna jest interwencja chirurgiczna.

Czytaj więcej

Ból odcinka szyjnego kręgosłupa — studium przypadku pacjentów pracujących w trybie home office

Pandemia koronawirusa i przejście na pracę zdalną spowodowały, że ponad połowa pacjentów trafiających do gabinetów fizjoterapii zmaga się z bólami odcinka szyjnego kręgosłupa bądź ich następstwami. Bardzo ważna jest szybka pomoc specjalisty, by dolegliwości zbytnio się nie utrwaliły i nie przeszły w stan chroniczny.

Czytaj więcej

Postępowanie fizjoterapeutyczne w przypadku łokcia tenisisty

Ból w stawie łokciowym umiejscowiony na jego grzbietowej części jest określany mianem łokcia tenisisty. Jest to przypadłość często bardzo bolesna i utrudniająca normalne funkcjonowanie w życiu codziennym. Jest także jednym z najczęstszych problemów ortopedycznych w kończynie górnej.

Czytaj więcej