Tematem miesiąca dwudziestego ósmego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” są diagnostyka i schorzenia kończyn górnych. Powracamy do problemu, jakim jest łokieć tenisisty i prezentujemy program usprawniania pacjentów w tym wypadku, omawiamy schorzenia nadgarstka, przywołujemy także zespół cieśni podbarkowej.
W niniejszym wydaniu poruszamy m.in. następujące tematy:
„Łokieć tenisisty jest zespołem przeciążeniowym wywołanym przez powtarzające się napięcia powodujące mikrourazy przyczepów prostowników nadgarstka do nadkłykcia bocznego” – wyjaśnia ekspert. Wbrew nazwie, zwykle nie dotyczy osób grających w tenisa. W najnowszym numerze prezentujemy ogólne zasady w rehabilitacji łokcia tenisisty ze wskazaniem na dolegliwości bólowe odczuwane przez pacjenta. Postępowanie w tym wypadku dzieli się na 3 fazy. W dalszej części artykułu omawiamy szczegółowe techniki terapeutyczne, które opatrzyliśmy bogatymi materiałami zdjęciowymi.
Skupiając się na schorzeniach kończyn górnych, prezentujemy, jak kinesiotaping sprawdza się w terapii schorzeń stawu łokciowego. Polecamy Państwu materiał zawierający aż 15 przykładów aplikacji.
Nawiązując do tematu miesiąca, zachęcamy do lektury artykułu pt. „Rehabilitacja poudarowa kończyny górnej”. To istotna kwestia ze względu na fakt, że udary są najczęstszą przyczyną upośledzenia sprawności u osób powyżej 60. roku życia. Autorka podkreśla znaczenie rehabilitacji ręki, wskazując jednocześnie na często lekceważące podejście rehabilitantów do tej kwestii. Konieczne jest przeprowadzenie rehabilitacji poudarowej tak, by kończyna górna dorównywała sprawności kończynie dolnej.
W dziale „Nowoczesne metody fizjoterapii” publikujemy artykuł pt. „Zespół cieśni podbarkowej – postępowanie terapeutyczne w oparciu o metodę Kinetic Control”. Gdy dochodzi do zmniejszenia przestrzeni podbarkowej, występuje konflikt oraz kompresja struktur znajdujących się w jej obrębie co prowadzi do dolegliwości bólowych. Ponadto zespół cieśni podbarkowej jest jedną z najczęstszych przyczyn bólu i ograniczenia funkcji barku. Nieleczone zmiany w tym obszarze mogą doprowadzić do nieodwracalnych zmian strukturalnych.
Prezentujemy również jak terapia Mulligana, a konkretnie techniki „MWM” sprawdzają się w leczeniu zmian zwyrodnieniowo-zniekształcających stawu biodrowego. Autor wskazuje na poczucie bezpieczeństwa i komfortu podczas leczenia odczuwane przez pacjenta i terapeutę. Ponadto terapia Mulligana i techniki „MWM” stanowią także narzędzie badawcze. Gdy tego typu działania wywołują ból, specjalista powinien rozważyć dalsze leczenie manualne.
W rubryce „Z praktyki gabinetu” omawiamy uszkodzenie łąkotki stawu kolanowego wraz z odpowiednią fizjoterapią. Uraz ten dotyczy najczęściej sportowców, lecz może być też wynikiem zmian zwyrodnieniowych. Uszkodzenie łąkotki stawu kolanowego ma źródło w „obciążeniu zgiętego stawu kolanowego z koślawieniem i rotacją zewnętrzną podudzia względem uda lub rotacją wewnętrzną goleni połączoną z jej szpotawieniem”.