Temat miesiąca dwudziestego dziewiątego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” to „Funkcjonalna diagnostyka i terapia pacjenta z zaburzeniami kontroli ruchu wyprostu i rotacji odcinka lędźwiowego kręgosłupa w oparciu o metodę Kinetic Control”. To istotna kwestia ze względu na częstotliwość występowania dolegliwości bólowych w populacji. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy może być zmiana trybu życia na siedzący i brak ruchu.
W niniejszym wydaniu poruszamy m.in. następujące tematy:
Zachęcamy także do zapoznania się z artykułem pt. „Przykurcz niedokrwienny volkmanna – charakterystyka, profilaktyka, fizjoterapia”. „Leczenie przykurczu niedokrwiennego polega przede wszystkim na profilaktyce, tj. prawidłowym unieruchomieniu czy wczesnym nastawieniu złamania” – pisze ekspert. Gdy pojawią się pierwsze objawy niedokrwienia, należy jak najszybciej usunąć przyczyny nieprawidłowego krążenia. Jeśli i to nie przynosi rezultatów, konieczne jest leczenie operacyjne, po którym należy zastosować rehabilitację oraz zaopatrzenie ortopedyczne. W artykule opisujemy zabiegi fizykalne stosowane w przykurczu niedokrwiennym volkmanna.
W tym samym dziale przedstawiamy postępowanie fizjoterapeutyczne po chondroplastyce stawu kolanowego. Gdy dochodzi do chonodromalacji rzepki, pacjent odczuwa dolegliwości bólowe w obrębie stawu kolanowego. Leczenie podjęte w takim wypadku może być operacyjne lub zachowawcze. Do leczenia operacyjnego zalicza się chondroplastykę, po której pacjent trafia pod opiekę fizjoterapeuty. Postępowanie fizjoterapeutyczne obejmuje fizykoterapię, kinezyterapię oraz kinesiotaping.
Zapraszamy także do zapoznania się z rubryką „Nowoczesne metody fizjoterapii” i tekstem pt. „Reedukacja nerwowo-mięśniowa pacjenta z zaburzeniami kontroli ruchu zgięcia odcinka lędźwiowego kręgosłupa”. Autor analizuje problem dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa i zachęca do zapoznania się z podstawami teoretyczno-praktycznymi koncepcji Kinetic Control i Neurac w celu lepszego zrozumienia, na czym polega trening kontroli motorycznej oraz reedukacja nerwowo-mięśniowa.
Przedstawiamy także postępowanie w przypadku podejrzenia stawu biodrowego jako generatora bólu. Na przykładzie 47-letniej pacjentki prezentujemy, jak przebiega mechaniczne diagnozowanie oraz terapia McKenziego.
W dziale „Z praktyki gabinetu” znajdą Państwo artykuł pt. „Laseroterapia i pileroterapia w terapii odleżyn w praktyce fizjoterapeutycznej”. Leczenie odleżyn to wciąż poważny problem, z którym zmaga się współczesna medycyna, ale też fizjoterapeuci prowadzący rehabilitację czy fizjoterapię domową. Opisujemy mechanizm powstawania odleżyn i ich przyczyny oraz klasyfikację wraz z etapami powstawania. Duże znaczenie w tym wypadku ma profilaktyka oraz fakt, że leczenie odleżyn pozwala na uniknięcie dodatkowych powikłań.
Ponadto w leczeniu odleżyn pomocna jest pileroterapia, czyli naświetlanie światłem spolaryzowanym. Przyspiesza ona gojenie ran, regenerację tkanek, pobudza ziarninowanie, hamuje proces pogłębiania się zmian martwiczych w odleżynie. Prezentujemy Państwu przygotowanie do pileroterapii oraz przebieg zabiegu. Naświetlanie światłem spolaryzowanym daje szybkie efekty, które można zauważyć już po kilku dniach.