W ramach tematu miesiąca trzydziestego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” omawiamy koncepcję Kinetic Control jako część terapii funkcjonalnej w procesie leczenia dysfunkcji narządu ruchu, terapię stawu biodrowego oraz postępowanie kinezyterapeutyczne u chorych na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.
W niniejszym wydaniu poruszamy m.in. następujące kwestie:
Przywołujemy m.in. temat patologii kręgosłupa lędźwiowego. Przyczyny takiego stanu są często trudne do odnalezienia, co wpływa na nieodpowiedni dobór terapii – objawowej, a nie przyczynowej. Leczenie narządu ruchu opiera się często na farmakoterapii, z pominięciem konsekwencji bólu w postaci niekontrolowanych zmian napięcia mięśni oraz błędnych wzorców ruchowych, co prowadzi do utraty równowagi. Pomocna w takich wypadkach może być metoda Kinetic Control. Zachęcamy do lektury artykułu pt. „Koncepcja Kinetic Control jako integralna część terapii funkcjonalnej w procesie leczenia dysfunkcji narządu ruchu na przykładzie patologii kręgosłupa lędźwiowego”, w celu zapoznania się z tym zagadnieniem.
Ponadto przedstawiamy jak terapia manualna Maitlanda sprawdza się w leczeniu stawu biodrowego. Prezentujemy odpowiednie postępowanie na przykładzie opisu przypadku 35-letniego pracownika biurowego systematycznie uprawiającego sport, skarżącego się na ból w kolanach i poczucie sztywności w biodrach.
Zwyrodnienie stawu kolanowego wymaga przede wszystkim zabiegów fizykalnych, które będą zmniejszać i zwalczać ból, rozluźniać torebkę stawową i obniżać napięcie mięśni wpływających na prawidłową pracę stawu. W artykule pt. „Zastosowanie fizykoterapii w przypadku zmian zwyrodnieniowych stawu kolanowego” znajdą Państwo przegląd zabiegów fizykalnych odpowiednich w terapii pacjentów cierpiących na zwyrodnienie stawu kolanowego. Galwanizacja, prądy diadynamiczne i interferencyjne czy ultradźwięki to tylko niektóre z dostępnych metod.
Nawiązując do tematu miesiąca, polecamy również zapoznanie się z tekstem, w którym omawiamy zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa oraz odpowiednie leczenie w takim wypadku. Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa „objawia się bólem zajętych stawów, głównie kręgosłupa, ograniczeniem ruchomości (sztywnością) kręgosłupa oraz klatki piersiowej”. Chory ze zdiagnozowanym ZZSK powinien aktywnie włączyć się w proces leczenia dostosowanego do stopnia aktywności choroby. Choroba jaką jest zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, wymaga edukacji pacjenta, ćwiczeń (także w domu) oraz odpowiedniego stylu życia.
W dziale „Z praktyki gabinetu” opisujemy zapalenie powięzi podeszwy, które może sygnalizować ból w dole pięty. To coraz częstsza dolegliwość, która dotyka nie tylko sportowców, ale też ludzi około 45 roku życia. W tekście opisujemy także inne przypadki, w których występuje zapalenie powięzi podeszwy wraz z objawami. Załączamy również przedstawienie procesu usprawniania w tym wypadku.
W tej samej rubryce ekspertka omawia nawracające zwichnięcie rzepki oraz zastosowanie metody kinesiotapingu w terapii. Będą mogli zapoznać się Państwo z ilustracją zdjęciową aplikacji w takim wypadku oraz opisem przypadku. Polecamy również tekst, w którym poruszamy zagadnienie, jakim jest rehabilitacja stawu kolanowego.