Temat miesiąca trzydziestego pierwszego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” brzmi „Zastosowanie terapii manualnej u dzieci. Dziecko z artrogrypozą – fizjoterapia po operacji stawu biodrowego. Opis przypadku”. Autor podkreśla, że fizjoterapia dziecka z ACM to długotrwały proces, który z punktu widzenia terapii manualnej wymaga powtarzania sesji zabiegów oraz ćwiczeń z dzieckiem w domu.
W niniejszym wydaniu poruszamy m.in. następujące kwestie:
„Torbiel Bakera (cystis Bakeri) nazywana jest również torbielą podkolanową. Wypełniona płynem cysta powstaje w tylnej części stawu kolanowego, w dole podkolanowym, i zazwyczaj osiąga niewielkie rozmiary”. Wyróżnia się następujące rodzaje torbieli Bakera: włókniste, synowialne oraz zapalne. W zależności od rodzaju, nasilenia objawów i wieku pacjenta dobiera się odpowiednią metodę leczenia, a następnie postępowanie fizjoterapeutyczne. Leczenie torbieli może być zachowawcze oraz artroskopowe. W przypadku leczenie nieoperacyjnego, zabiegi terapeutyczne powinny dotyczyć przyczyny i głównych dolegliwości. Służą temu m.in. schładzanie, ultradźwięki, magnetoterapia, kinesiotaping. Także po artroskopowym usunięciu torbieli wdraża się postępowanie fizjoterapeutyczne.
W dziale „Z praktyki gabinetu” omawiamy leczenie zachowawcze i przedstawiamy schemat postępowania terapeutycznego w przypadku urazu, jakim jest zerwanie więzadła krzyżowego przedniego. „W następstwie urazów więzadeł stawu kolanowego – zarówno komunikacyjnych, jak i tych odniesionych podczas różnego rodzaju aktywności sportowej i rekreacyjnej – dochodzi najczęściej do pourazowej niestabilności stawu” – wyjaśnia ekspert. Wskazuje także, że zerwanie więzadła krzyżowego przedniego to bardzo często występujący uraz, który niestety nie jest łatwy w rozpoznaniu.
Zachęcamy również do lektury artykułu pt. „Leczenie zachowawcze w zespole cieśni podbarkowej”. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn dolegliwości bólowych w okolicach barku, dotycząca przede wszystkim osób po 40 roku życia, może jednak dotykać też młodsze osoby. Zespół cieśni podbarkowej „powstaje w wyniku zmian wzajemnych stosunków struktur wypełniających przestrzeń między wyrostkiem barkowym a głową kości ramiennej”. W tekście zamieszczamy obraz kliniczny zespołu, opis leczenia i rehabilitacji, w tym fizykoterapii i kinezyterapii. Przedstawiamy także plan rehabilitacji, którego wymaga zespół cieśni podbarkowej.
W rubryce „Nowoczesne metody fizjoterapii” ponownie przywołujemy koncepcję Kinetic Control, tym razem w temacie zaburzeń kontroli ruchu zgięcia. Stanowią one najczęstszą przyczynę uszkodzenia krążka międzykręgowego w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Polecamy Państwu tekst, w którym omawiamy test „palce – podłoga” w świetle Kinetic Control.
W najnowszym numerze będą mogli zapoznać się Państwo również z artykułem pt. „Reo ambulator jako element nowoczesnej reedukacji chodu”. Częste zaburzenia funkcji lokomocyjnej kończyn dolnych sprawiły, że rehabilitacja chodu z wykorzystaniem robotów rehabilitacyjnych intensywnie się rozwija. W artykule porównujemy parametry robotów rehabilitacyjnych Lokomat Pro oraz Reo ambulator.