Autor: Sylwia Czesna

Magister fizjoterapii, absolwentka Uniwersytetu Rzeszowskiego Wydziału Medycznego (2011) w trakcie doktoratu i terapii manualnej niemieckiej. Dyplomowany Terapeuta PNF, po kursie pedagogicznym, kursie języka migowego, terapii tkanek miękkich, DNS, kinesiology taping. Pracuje z pacjentami neurologicznymi, ortopedycznymi.

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Postępowanie fizjoterapeutyczne w przypadku torbieli (cysty) Bakera

Torbiel (cysta) jest to zamknięta struktura wypełniona galaretowatą, płynną lub półpłynną substancją, która normalnie nie występuje w organizmie. Występowanie torbieli jest jednak zjawiskiem dość powszechnym, może ona powstać u osób w różnym wieku, w różnych częściach ciała. Torbiele mogą mieć różne rozmiary – od niewielkich, kilkumilimetrowych, do dużych, mogących powodować ucisk na struktury wewnętrzne, łącznie z przesunięciem poszczególnych narządów.

Czytaj więcej

Postępowanie fizjoterapeutyczne w zespole Devica

Zespół Devica (Devic syndrome, neuromyelitis optica – NMO) to zapalenie rdzenia i nerwów wzrokowych. Jest to schorzenie neurologiczne o charakterze demielinizacyjnym, przewlekłym, nawracającym, w którym własny układ odpornościowy atakuje rdzeń kręgowy i nerwy wzrokowe. 

Czytaj więcej

Wybrane metody fizykalne w terapii owrzodzeń podudzi

Najczęściej występującymi powikłaniami chorób naczyń krwionośnych są żylaki, obrzęki limfatyczne żylne i owrzodzenia. Owrzodzenia pochodzenia żylnego stanowią aż 80% wszystkich owrzodzeń goleni. Są poważnym problemem społecznym, ekonomicznym i medycznym [1]. W krajach Europy Zachodniej rany odleżynowe dotyczą 0,3–1% populacji, u kobiet występują z przewagą 3:1. Istotny jest fakt, że częstość występowania owrzodzeń goleni wzrasta z wiekiem. Szacuje się, że rany tego typu występują u 6% osób w przedziale wiekowym 65–80 lat [2–5].
 

Czytaj więcej

Zastosowanie fali uderzeniowej w rehabilitacji

Fala uderzeniowa definiowana jest jako fala mechaniczna charakteryzująca się skokowym wzrostem ciśnienia, wysoką amplitudą i brakiem okresowości. Ciśnienie w obrębie tkanki może wzrastać do 100 MPa, następnie gwałtownie spaść i osiągnąć wartość ujemną. Częstotliwość generowanej fali mieści się w przedziale 16–20 MHz. Prędkość rozchodzenia się fali uderzeniowej jest większa od prędkości rozchodzenia się fali akustycznej [3].

Czytaj więcej