Postępowanie fizjoterapeutyczne w przypadku torbieli (cysty) Bakera

Z praktyki gabinetu

Torbiel (cysta) jest to zamknięta struktura wypełniona galaretowatą, płynną lub półpłynną substancją, która normalnie nie występuje w organizmie. Występowanie torbieli jest jednak zjawiskiem dość powszechnym, może ona powstać u osób w różnym wieku, w różnych częściach ciała. Torbiele mogą mieć różne rozmiary – od niewielkich, kilkumilimetrowych, do dużych, mogących powodować ucisk na struktury wewnętrzne, łącznie z przesunięciem poszczególnych narządów.

Torbiel Bakera (cystis Bakeri) nazywana jest również torbielą podkolanową. Wypełniona płynem cysta powstaje w tylnej części stawu kolanowego, w dole podkolanowym, i zazwyczaj osiąga niewielkie rozmiary. W badaniu fizykalnym cystę wykrywa się palpacyjnie. W przypadku badań obrazowych jest widoczna w obrazie USG, TK, MRI.

REKLAMA

Staw kolanowy jest największym stawem organizmu człowieka. Ze względu na swoją budowę i funkcję bardzo często występują w nim stany patologiczne spowodowane przeciążeniami, urazami, zmianami zwyrodnieniowymi i innymi schorzeniami. Staw kolanowy jest stawem o 6 stopniach swobody, pełniącym zarówno funkcję podporową, jak i lokomocyjną. Otoczony jest torebką stawową zawierającą płyn stawowy służący jako substancja smarująca chrząstki stawowe. Podczas prawidłowego, niezaburzonego funkcjonowania ilość mazi stawowej wynosi kilka mililitrów. W przypadkach nadmiernej produkcji płynu wysiękowego objętość ta może wielokrotnie wzrosnąć. W warunkach nadmiernej produkcji nadciśnienie płynu doprowadza do ograniczenia ruchomości w stawie i stwarza możliwość do wzmożonej ucieczki płynu przez miejsca osłabionego oporu w torebce stawowej. Płyn ten może gromadzić się (w przypadku istnienia połączenia) w kaletkach dołu podkolanowego lub powodować tworzenie się przepuklin w słabszych miejscach torebki.

Według różnych doniesień naukowych, patologia ta występuje u 5–58% zgłaszających objawy dorosłych. Należy jednak pamiętać, że podobne zmiany zarysu dołu podkolanowego mogą być również poc...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z KSIĘGARNI FIZMEDIO