Temat miesiąca trzydziestego drugiego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” brzmi „Rehabilitacja pacjenta po zabiegu operacyjnym korekcji przodostopia i deformacji palucha koślawego”. Kiedy pacjent skarży się na koślawy palec, odchylający się w stronę zewnętrznej krawędzi stopy, mowa o paluchu koślawym. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, których stopy charakteryzują się słabszą budową mięśniowo-więzadłową. Wpływ na schorzenie, jakim jest koślawy paluch, mają również obciążenia wiążące się z macierzyństwem czy niefizjologiczne obuwie. Przedstawiamy aspekty postępowania fizjoterapeutycznego wraz z obszerną dokumentacją zdjęciową i opisem przypadku.
W niniejszym wydaniu poruszamy m.in. następujące kwestie:
W dziale „Nowoczesne metody fizjoterapii” znajdą Państwo artykuł pt. „Refleksologia jako metoda lecznicza i diagnostyczna”. To temat, który budzi częste wątpliwości ze względu na brak naukowego potwierdzenia skuteczności tej metody leczenia i diagnozowania. Warto jednak zauważyć, że refleksologia jest bezpieczna i nie wymaga drogiego sprzętu, co czyni ją godną zainteresowania. Polecamy zwrócenie uwagi na refleksologię, szczególnie gdy rozpoznanie i wybór odpowiedniej metody nastręcza trudności.
W tej samej rubryce publikujemy artykuł pt. „Zanim narodzi się dziecko. Masaż kobiet w ciąży”. Autorki przypominają w nim, jak duże znaczenie ma samopoczucie i kondycja matki podczas ciąży, podkreślając znaczenie technik relaksacji w tym czasie. Wskazują na masaż kobiet w ciąży, jako jeden ze sposobów radzenia sobie ze zmianami hormonalnymi, posturalnymi i oddechowymi, a co się z tym wiąże także psychicznymi. To także doskonała alternatywa dla farmakologii w tym okresie. Tekst przybliży Państwu wpływ masażu na organizm kobiety, ewentualne przeciwwskazania, przygotowanie do masażu oraz jego przebieg.
W rubryce „Z praktyki gabinetu” skupiamy się m.in. na przedstawieniu problemu, jakim jest bolesny staw barkowo-obojczykowy. Posługujemy się przy tym opisem przypadku 41-letniego pacjenta skarżącego się na ból lewego barku. Podjęta terapia była drugą próbą leczenia stawu barkowo-obojczykowego, ponieważ pierwsza dała niewielkie efekty. Zapoznają się Państwo z opisem badania, terapią, treningiem medycznym wraz z konkretnymi ćwiczeniami.
Zespół ekspertów opisuje również fizjoterapię, której wymaga nadmierna ruchomość stawów. Dowiedzą się Państwo, jak na podstawie wywiadu, badania przedmiotowego zdiagnozować NRS oraz jak powinna przebiegać ocena nadmiernej ruchomości stawów w wieku rozwojowym. Załączamy także objawy tej choroby u dzieci i rozpoznanie.