Odpowiedzialność prawna fizjoterapeutów za wyrządzoną krzywdę lub uszczerbek na zdrowiu. Część I
Temat miesiąca trzydziestego trzeciego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” brzmi „Porównanie metody FED i koncepcji FITS w terapii funkcjonalnej skolioz”. Polecamy ten ciekawy temat ze względu na częste występowanie skolioz, którym towarzyszy również wielość technik fizjoterapeutycznych. Ważne jest dobranie właściwej drogi terapii i metod, najskuteczniejszych w konkretnym wypadku.
W niniejszym wydaniu poruszamy m.in. następujące kwestie:
W dziale „Z praktyki gabinetu” znajdą Państwo artykuł pt. „Postępowanie fizjoterapeutyczne u pacjenta z mięsakiem Ewinga”. Ten nowotwór kości jest drugi pod względem częstości występowania u dzieci. Mięsak Ewinga „rozwija się głównie w trzonach i przy nasadach kości długich, rzadziej w kościach płaskich, kręgosłupie”, a jego pierwszym objawem jest ból, początkowo tępy i nawracający, z czasem ostry i stały. Leczenie polega na wycięciu go z szerokim marginesem tkanek otaczających oraz chemioterapii. Eksperci podkreślają, że terapia u pacjentów onkologicznych zawsze wymaga indywidualnego podejścia do przypadku.
Polecamy Państwu także artykuł przedstawiający usprawnianie lecznicze stawu kolanowego po alloplastyce. Staw kolanowy charakteryzuje się złożoną budową, co czyni go podatnym na uszkodzenia. Urazy mogą doprowadzić do uszkodzenia aparatu więzadłowego kolana, a nawet chrząstki stawowej. „Zachodzące wewnątrz stawu kolanowego procesy chorobowe, nadmierne obciążenie lub przebyty uraz mogą doprowadzić do jego zniszczenia” – pisze ekspertka. W takim wypadku konieczna jest częściowa lub radykalna wymiana stawu, czyli alloplastyka. Leczenie stawu kolanowego dzieli się na rehabilitację podczas pobytu w szpitalu oraz już po jego opuszczeniu.
Kolejnym zagadnieniem, które omawiamy na łamach magazynu jest ból dolnego odcinka kręgosłupa. To powszechny problem, z którym co najmniej raz w życiu mierzy się 60-85% populacji. Z kolei aż 50% starszych osób cierpi na ciągły ból dolnego odcinka kręgosłupa, zwany także bólem krzyża. Diagnostyka dotycząca tej dolegliwości nieustannie się rozwija. Stan funkcjonalny pacjenta można ocenić z pomocą specjalnie skonstruowanych kwestionariuszy służących ocenie niesprawności. Wysoka różnorodność kwestionariuszy może jednak wprowadzać zamęt w doborze terapii i porównaniu wyników. W artykule pt. „Dolegliwości bólowe dolnego odcinka kręgosłupa. Najpopularniejsze kwestionariusze oceny stopnia niesprawności” przedstawiamy zarówno proste, jak i złożone narzędzia oceny.
W niniejszym wydaniu magazynu entezopatia rozcięgna podeszwowego została omówiona na przykładzie przypadku 20-letniej pacjentki. Trwające dwa lata leczenie u różnych specjalistów nie przynosiło oczekiwanych rezultatów. Stwierdzona entezopatia rozcięgna podeszwowego prawego po trafieniu pacjentki do ośrodka zaczęła być leczona z wykorzystaniem fizykoterapii, hydroterapii, Kinesiology Tapingu oraz terapii indywidualnej, także w domu. Zachęcamy do zapoznania się z przebiegiem i wynikami leczenia.
Zawartość dostępna online
Z praktyki gabinetu
Odpowiedzialność prawna fizjoterapeutów za wyrządzoną krzywdę lub uszczerbek na zdrowiu. Część I
Kompleksowy regionalny zespół bólowy
DOLEGLIWOŚCI BÓLOWE DOLNEGO ODCINKA KRĘGOSŁUPA
Postępowanie fizjoterapeutyczne u pacjenta z mięsakiem Ewinga
Zastosowanie terapii manualnej u dzieci
Z praktyki gabinetu
Postępowanie terapeutyczne w przypadku entezopatii rozcięgna podeszwowego
Znaczenie podejścia eklektycznego we współczesnej fizjoterapii
Usprawnianie lecznicze stawu kolanowego po alloplastyce
Przepona. Perspektywa osteopatyczna
Temat miesiąca
Porównanie metody FED i koncepcji FITS w terapii funkcjonalnej skolioz