Temat miesiąca trzydziestego czwartego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” brzmi „Mechaniczne diagnozowanie i terapia według McKenziego”. Omawiamy, jak terapia McKenziego sprawdza się w leczeniu schorzeń kręgosłupa.
W niniejszym wydaniu poruszamy m.in. następujące kwestie:
Zachęcamy do lektury artykułu będącego próbą przybliżenia tematu, jakim jest masaż Shantala. Pochodzący z Indii masaż Shantala wykonywany na dziecku, poprawia rozwój, jego zdolności poznawcze, reguluje sen, uspokaja, poprawia apetyt czy zwiększa odporność. Ekspert podkreśla znaczenie więzi, która nawiązuje się między matką a dzieckiem podczas masażu, wskazuje również na znaczenie odpowiedniego przygotowania do tych ważnych chwil. Masaż Shantala powinien sprawiać dziecku przyjemność, a rodzice muszą je uważnie obserwować i reagować na jego zachowanie.
W dziale „Z praktyki gabinetu” publikujemy tekst pt. „Skręcenie stawu skokowego jako przyczyna funkcjonalnej niestabilności kostki”. To częsta kontuzja wśród sportowców, lecz wciąż pojawiają się wątpliwość dotyczące rehabilitacji. Niesłusznie skręcenie stawu skokowego uważa się za niegroźny uraz. Może on wiązać się z funkcjonalną niestabilnością stawu, która uniemożliwia np. uprawianie sportu tak intensywnie jak wcześniej. „Sposób leczenia i ewentualne konsekwencje urazu w dużej mierze zależą od stopnia uszkodzenia torebki stawowej i więzadeł. Jako podstawowy uznaje się trzystopniowy podział skręceń stawu skokowo-goleniowego” – pisze ekspert.
Omawiamy także trening proprioceptywny w przypadku niestabilności stawu ramiennego. Duża ruchomość tego stawu sprawia, że jest narażony na liczne dysfunkcje i urazy, które wywołują zaburzenia w obrębie tkanek miękkich. Te powodują zaburzenia stabilności i kontroli będące konsekwencją deficytu czucia głębokiego. Warto zauważyć, że trening proprioceptywny może przynieść poprawę w poczuciu kontroli niestabilności stawu, jednak nie zawsze jest w stanie przywrócić kończynie prawidłowe funkcjonowanie.
Ponadto polecamy lekturę artykułu pt. „Fizjoterapia po udarze mózgu”. Udary mogą wywoływać długotrwałą niepełnosprawność u osób dorosłych powodując deficyty ruchowe. Ponadto ponad 50% pacjentów jest z tego powodu niesamodzielna lub wymaga ciągłej opieki. Poważne skutki udaru mózgu wymagają nie tylko ratowania życia, ale także zastosowania odpowiednich działań mających przywrócić pacjentowi sprawności i możliwość funkcjonowania w społeczeństwie. Fizjoterapia po udarze mózgu powinna uwzględniać konieczność współpracy wielodyscyplinarnego zespołu.
W dziale „Nowoczesne metody fizjoterapii” opisujemy ekscentryczną niewydolność mięśnia pośladkowego średniego, która może stanowić przyczynę urazów stawu kolanowego. W omówieniu tej kwestii korzystamy z koncepcji Kinetic Control. Mięsień pośladkowy średni według podziału funkcjonalnego w Kinetic Control należy do mięśni globalnych odpowiedzialnych za stabilizację i kontrolę ruchu. „Odpowiada za prawidłową kontrolę w pełnym zakresie w stawie, w którym główną rolą tych mięśni jest ekscentryczna kontrola obciążonych kończyn oraz kontrola hipermobilności w zewnętrznym zakresie ruchu” – wskazuje ekspert.