Interfejsy mózg–komputer oparte na P300 w neurorehabilitacji
Temat miesiąca trzydziestego piątego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” brzmi „Profilaktyka dolegliwości bólowych kręgosłupa lędźwiowego u terapeutów. Ocena i terapia według koncepcji Kinetic Control. Mity czy fakty poparte dowodami?”. Zwracamy uwagę na tę kwestię, ponieważ terapeuci ze względu na wyższą świadomość popełnianych błędów i możliwość reedukacji mogą wprowadzić skuteczne zmiany w zakresie eliminacji problemu, jakim są dolegliwości bólowe kręgosłupa lędźwiowego.
W niniejszym wydaniu poruszamy m.in. następujące kwestie:
Dziecko z obniżonym napięciem mięśniowym wymaga wdrożenia terapii neurorozwojowej, co ma szczególne znaczenie w okresie niemowlęcym, który jest bardzo istotny dla dalszego rozwoju. W najnowszym artykule prezentujemy, jak wykorzystać kinesiotaping do regulacji napięcia mięśniowego. Przedstawiamy przypadek 11-miesięcznego dziecka z obniżonym napięciem mięśniowym i opóźnieniem ruchowym, u którego jako główną metodę stosowano NDT-Bobath. Należy podkreślić, że kinesiotaping jako terapia uzupełniająca jest skuteczna i bezpieczna nawet dla najmłodszych dzieci.
Polecamy również lekturę artykułu pt. „Postępowanie fizjoterapeutyczne w dystrofii mięśniowej Beckera”. Mimo ciągłych badań dystrofia mięśniowa Beckera wciąż pozostaje chorobą, której rozwoju nie można zahamować. Bardzo ważne w tym przypadku jest jednak odpowiednie postępowanie terapeutyczne, które zapobiega powstawaniu przykurczów, skrzywieniom kręgosłupa, koślawości kolan czy płaskostopiu. Tekst zawiera opis kinezyterapii wraz z przykładowymi ćwiczeniami i obszerną dokumentacją zdjęciową.
Urazy czaszkowo-mózgoweUrazy czaszkowo-mózgowe wiążą się ze wzrastającą mechanizacją życia i najczęściej dotyczą osób do 30 roku życia. To bardzo poważny problem ze względu na wysoką śmiertelność osób dotkniętych tego typu urazem. Autor wprowadza w tekście rozróżnienie na urazy pierwotne i wtórne, przy czym podkreśla, że rehabilitacja po urazie mózgu pierwotnym jest niezwykle trudna. Wymienia także utrudniające ją czynniki.
Rehabilitacja po urazach czaszkowo-mózgowych powinna przebiegać równolegle z postępowaniem neurochirurgicznym/urazowo-ortopedycznym, by zapobiec uszkodzeniom wtórnym. Ponadto uraz czaszkowo-mózgowy oraz rehabilitacja po urazie mózgu zostają omówione na przykładzie przypadku 19-letniego pacjenta oraz 56-letniego chorego po urazie głowy i towarzyszących urazach wielonarządowych.
W dziale „Nowoczesne metody fizjoterapii” skupiamy się na metodzie, jaką jest elektrostymulacja napięciowa. Dowiedzą się Państwo, na czym ona polega oraz jak sprawdza się w fizykoterapii. Elektrostymulacja napięciowa ze względu na działanie przeciwobrzękowe, przeciwbólowe, możliwość poprawy krążenia obwodowego i zmniejszenia napięcia mięśniowego zyskuje coraz większą popularność. Jest chętnie wykorzystywana w leczeniu owrzodzeń, zainfekowanych ran, odleżyn i obrzęków.
Zawartość dostępna online
Nowoczesne metody fizjoterapii
Interfejsy mózg–komputer oparte na P300 w neurorehabilitacji
Terapie łączone systematyka i charakterystyka wybranych zabiegów
Zastosowanie elektrostymulacji wysokonapięciowej w nowoczesnej fizykoterapii
Temat miesiąca
Profilaktyka dolegliwości bólowych kręgosłupa lędźwiowego u terapeutów. ocena I TERAPIA według koncepcji kinetic control mity czy Fakty poparte dowodami?
Z praktyki gabinetu
Rehabilitacja po zszyciu więzadła rzepki
ODPOWIEDZIALNOŚĆ PRAWNA FIZJOTERAPEUTÓW ZA WYRZĄDZONĄ KRZYWDĘ LUB USZCZERBEK NA ZDROWIU. CZĘŚĆ III
Czynniki utrudniające proces rehabilitacji osób po urazach czaszkowo-mózgowych
Dziecko z obniżonym napięciem mięśniowym a kinesiotaping - opis przypadku