Dołącz do czytelników
Brak wyników

Rehabilitacja po zszyciu więzadła rzepki

Artykuły z czasopisma | 7 grudnia 2013 | NR 35
0 3203

Rozerwania bilateralne oraz izolowane więzadła rzepki są bardzo rzadkie. Uszkodzenie dotyczy zazwyczaj populacji przed 40. rokiem życia [1–4] i występuje 8 razy częściej u mężczyzn [1].

  • WYSTĘPOWANIE I MECHANIZM URAZU

Jedną z grup podwyższonego ryzyka są osoby, u których stwierdza się osłabienie kolagenu (np. układowy toczeń rumieniowaty, reumatoidalne zapalenie stawów, przewlekła niewydolność nerek, cukrzyca, przewlekłe stosowanie steroidów) oraz pacjenci po większych zabiegach na stawie kolanowym (np. artroplastyka stawu kolanowego czy rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego z przeszczepem środkowej 1/3 części więzadła właściwego rzepki) [4]. Odrębną grupą są natomiast osoby z wcześniej udokumentowanym „kolanem skoczka”, u których sumujące się mikrourazy aparatu wyprostnego stawu kolanowego oraz jego nadmierne przeciążenia mogą prowadzić do zwyrodnienia więzadła właściwego rzepki i w rezultacie do jego osłabienia. Dlatego też rozerwanie więzadła uważa się za ostatnie stadium tendinopatii [4, 5].

POLECAMY

Siły działające na więzadło właściwe rzepki są największe przy 60° zgięcia stawu kolanowego. Przy wchodzeniu po schodach siły te wynoszą około 3,2 razy więcej niż masa ciała, natomiast do rozerwania dochodzi przy obciążeniu około 17,5 razy większym. W czasie degeneracji więzadła właściwego rzepki potrzeba mniejszej siły, aby powstało uszkodzenie [4]. Do urazu dochodzi najczęściej przy zgiętym stawie kolanowym: podczas upadku czy lądowania, gdy zachodzi gwałtowny skurcz ekscentryczny mięśnia czworogłowego uda [1]. W wyniku urazu rzepka traci mocowanie i przemieszcza się ku górze.

ROZPOZNANIE

Natychmiast po zdarzeniu pacjent nie jest w stanie kontynuować aktywności i przenieść masy ciała na kończynę kontuzjowaną lub robi to z asekuracją. Wyprost w kolanie jest utrudniony lub całkowicie niemożliwy. Podczas jego wykonywania występuje ból, a także pojawia się duży...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • ...i wiele więcej!

Przypisy