O koncepcji Maitland® Część 1.
Temat miesiąca trzydziestego szóstego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” brzmi „Fizjoterapia skolioz idiopatycznych z wykorzystaniem metody SEAS”. Skolioza idiopatyczna występuje często i ze względu na to, że wywołuje zaburzenia postawy ciała, zmniejszenie wydolności i sprawności fizycznej, a co za tym idzie jakości życia, wymaga odpowiedniego postępowania leczniczego.
W niniejszym wydaniu poruszamy m.in. następujące kwestie:
Skolioza idiopatyczna w najnowszym numerze została omówiona przez zespół specjalistów, którzy wskazują m.in. na cele, które należy osiągnąć w procesie leczenia. Wymieniają oni także kryteria uznania metody fizjoterapeutycznej za specyficzną dla skolioz, zgodnie z wytycznymi towarzystwa SOSORT. W odniesieniu do tych kryteriów wskazują metodę SEAS jako użyteczną i skuteczną. „Cechą charakterystyczną metody SEAS jest przede wszystkim nacisk na poprawność wykonywanych ćwiczeń oraz na takie dobranie środków i form terapeutycznych, aby były one zrozumiałe zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców” – piszą eksperci.
W dziale „Nowoczesne metody fizjoterapii” przedstawiona została koncepcja Maitland. To pierwsza część artykułu traktującego o metodzie stworzonej przez Geoffrey’a Douglasa Maitlanda, cechującej się nieustannym rozwojem, podkreślaniem konkretnego sposobu myślenia oraz ciągłego diagnozowania.
Państwa uwadze polecamy także tekst pt. „Paraplegia – terapia eklektyczna. Opis przypadku”. Paraplegia to poważna dysfunkcja występująca w wyniku uszkodzenia rdzenia kręgowego. Szybkie postępowanie terapeutyczne w takim wypadku zwiększa szanse chorego na powrót do pełnej sprawności funkcjonalnej, na którą pozwala jego stan. Dobre efekty przynosi terapia eklektyczna, którą opisujemy na przykładzie mężczyzny po wypadku komunikacyjnym z wybuchowym uszkodzeniem rdzenia kręgowego na poziomie Th10–12 oraz porażeniem kończyn dolnych i mięśni dolnej części tułowia.
Zachęcamy także do zapoznania się z obszernym artykułem opisującym terapię osteopatyczną w przypadku problemu, jakim jest funkcjonalna stenoza kanału kręgowego. „Osteopatyczne techniki drenażowe są łagodną i skuteczną formą usprawniania funkcjonalnych zaburzeń odpływu żylno-limfatycznego kręgosłupa. Techniki te wybiegają znacznie poza zakres pracy z samym kręgosłupem i poza schemat terapii manualnej postrzeganej jako «odblokowanie ucisku nerwu poprzez odblokowanie kręgosłupa»” – tłumaczy ekspert. Ponadto sprawdzają się one w stenozie kanału kręgowego ze względu na możliwość stosowania ich w ostrych stanach bólowych.
Ponadto w dziale „Z praktyki gabinetu” omawiamy kinesiotaping kobiet w ciąży oraz niesłusznie wstydliwy problem, jakim jest nietrzymanie moczu u kobiet. Zachęcamy do zapoznania się zarówno z tymi zagadnieniami, jak i całością numeru.
Zawartość dostępna online
Nowoczesne metody fizjoterapii
O koncepcji Maitland® Część 1.
Temat miesiąca
Fizjoterapia skolioz idiopatycznych z wykorzystaniem metody SEAS
Z praktyki gabinetu
POSTĘPOWANIE REHABILITACYJNE PO ZŁAMANIACH W OBRĘBIE NASADY BLIŻSZEJ KOŚCI UDOWEJ
Rola fizjoterapeuty w terapii nietrzymania moczu u kobiet
Funkcjonalna stenoza kanału kręgowego. Terapia osteopatyczna