Kinesiotaping kobiet w ciąży

Z praktyki gabinetu

W organizmie kobiety w czasie ciąży zachodzi wiele zmian – zarówno czynnościowych, jak i strukturalnych. Wraz z rozwojem ciąży pojawiają się liczne dolegliwości, które często utrudniają codzienną aktywność. Początkowo występujące nudności, bóle głowy i ogólne osłabienie ustępują miejsca nie mniej dokuczliwym objawom, takim jak: bóle kręgosłupa, bóle stawów krzyżowo-biodrowych, kolanowych i biodrowych, a także rozstępom skórnym oraz obrzękom kończyn. Alternatywną dla farmakologii, a zarazem bezpieczną metodą leczenia dolegliwości bólowych jest kinesiotaping.

Teoretyczne podstawy kinesiotapingu

Kinesiotaping to metoda terapii naturalnej opracowana przez dr. Kenzo Kase. Polega ona na zastosowaniu specjalnych plastrów o nazwie Kinesio Tex, które są aplikowane bezpośrednio na skórę. Metoda ta bazuje na zastosowaniu technik wspierających naturalne procesy samoleczenia organizmu pacjenta. Aplikacja plastra powoduje uniesienie oraz pofafdowanie naskórka oraz warstwy brodawkowej skóry właściwej. Konsekwencją jest zwiększenie możliwości przepływu krwi w obrębie tych struktur oraz w naczyniach głębokich skóry. Dochodzi również do zwiększonego transportu chłonki. Wspomniane właściwości pozwalają uzyskać korzystniejsze warunki do regeneracji w obrębie miejsc, które zostały patologicznie zmienione. Uzyskanym efektem jest normalizacja napięcia mięśniowego, powięziowego, aktywacja przepływu krwi i limfy, znaczne zmniejszenie dolegliwości bólowych, a także poprawa motoryki.

POLECAMY

Parametry plastrów Kinesio Tex zostały opracowane w taki sposób, by jak najbardziej przypominać właściwości ludzkiej skóry. Wymaga to kombinacji takich czynników, jak elastyczność, mała masa oraz właściwie dobrany klej. Jedną z bardziej charakterystycznych cech plastrów jest ich rozciągliwość wzdłużna, która obejmuje zakres 130–140%, oraz brak rozciągliwości poprzecznej. Grubość plastra zbliżona jest do grubości naskórka, co minimalizuje odczuwanie jego obecności przez pacjenta. Plaster zbudowany jest ze specjalnej odmiany polimeru z elementami 100-procentowej bawełny niezawierającej lateksu. Dzięki takiej strukturze plaster jest hipoale...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z KSIĘGARNI FIZMEDIO