Nieprawidłowa mikcja i zaburzenia trzymania moczu są uważane za jeden z ważniejszych problemów zdrowotnych XXI w. [8]. W życiu codziennym nietrzymanie moczu stwarza różnorodne problemy osobiste, które czasem trudno jest zaakceptować, a jeszcze trudniej o nich rozmawiać. Nieleczona inkontynencja prowadzi do problemów natury emocjonalnej, co w konsekwencji jest przyczyną izolacji z życia społecznego i samotności.
Kobiety cierpiące z powodu zaburzeń mikcji często wymagają zwolnień lekarskich, a nawet muszą zmienić pracę, ponieważ konieczność częstego korzystania z toalety i obecność dolegliwości są powodem dekoncentracji, jak również zmniejszonej efektywności pracy [8]. Mimowolna utrata moczu jest często mylnie uznawana za nieodłączny element starzenia się. Dlatego też nie zawsze brane są pod uwagę tak bardzo oczywiste kwestie jak konsultacja z lekarzem specjalistą i podjęcie odpowiedniej terapii, aby ten problem wyeliminować. W dzisiejszym świecie sięganie do najprostszych rozwiązań staje się czasem najtrudniejsze.
POLECAMY
Polskie Towarzystwo Ginekologiczne (PTG) w swoich rekomendacjach dotyczących diagnostyki i leczenia nietrzymania moczu u kobiet podkreśla ważną rolę procesu rehabilitacji mięśni dna miednicy. Eksperci PTG i międzynarodowe towarzystwa, takie jak International Consultation on Incontinence (ICI) oraz International Continence Society (ICS) zalecają ćwiczenia przepony moczowo-płciowej jako wstępną formę leczenia pacjentek cierpiących z powodu nietrzymania moczu [5]. Siłę mięśni i prawidłowe funkcjonowanie nerwów można przywrócić jedynie dzięki ćwiczeniom, dlatego też rehabilitacja powinna stanowić priorytet w działaniach leczniczych. Bardzo ważne w leczeniu zachowawczym jest stosowanie przyrządów ułatwiających naukę ćwic...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 10 wydań czasopisma "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- ...i wiele więcej!