Dołącz do czytelników
Brak wyników

Hallux valgus - postępowanie terapeutyczne

Artykuły z czasopisma | 2 lutego 2013 | NR 36
0 818

Fizjologiczna funkcja stopy – zarówno podporowa, jak i nośna – wymaga wydolnego układu kostnego, więzadłowego i mięśniowego pod względem statycznym i dynamicznym. Zniekształcenie w układzie kostno-stawowym, osłabienia lub zaburzenia równowagi w układzie mięśniowym powodują zmiany w biomechanice stopy.

P aluch koślawy, określany jako haluks (hallux valgus – HV), jest deformacją stawu śródstopno- -paliczkowego palucha. W przypadłości tej dochodzi do bocznego odchylenia palucha z przyśrodkowym przemieszczeniem pierwszej kości śródstopia.

POLECAMY

Obecność HV stwierdza się, gdy kąt ustawienia w obrazie radiologicznym pomiędzy pierwszą kością śródstopia a paliczkiem proksymalnym palucha jest większy niż 15°. W praktyce fizjoterapeutycznej nie zawsze konieczne jest uzyskanie zdjęcia rentgenowskiego do ustalenia stopnia zawansowania zmian. Stosuje się również następujące metody: ocenę za pomocą goniometru, pomiar obwodu przodostopia oraz wykorzystanie standardowych fotografii i rysunków. Najczęściej stosowaną oceną jest tzw. skala Manchester. Badania oparte są na porównaniu standardowych fotografii stóp z czterema stopniami zaawansowania HV (brak, łagodny, umiarkowany i ciężki) z istniejąca u pacjenta deformacją.

Paluch koślawy uważany jest za chorobę cywilizacyjną, która najczęściej dotyczy kobiet noszących obuwie na wysokim obcasie z wąskimi czubkami. Jednak badania wykazują, że nawet u osób noszących wygodne obuwie dochodzi do deformacji stopy. U 50% pacjentów zmiany mogą wystąpić przed 20. rokiem życia. Najczęściej zmiany występują obustronnie, jednak nie zawsze pojawiają się w tym samym czasie. Konsekwencją zmian mogą być bóle i dysfunkcje – nie tylko w obrębie stopy, ale również stawów kolanowych, biodrowych i kręgosłupa. Stopa opiera się na podłożu w trzech punktach. Są to:

  • guz kości p...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • ...i wiele więcej!

Przypisy