O koncepcji Maitland® Część 1.

Nowoczesne metody fizjoterapii

Geoffrey Douglas Maitland o swojej koncepcji twierdził: „Ta metoda nie jest doskonała. Jest żywa, będzie się rozwijać i rozprzestrzeniać”. Metoda ta to nie tylko sposób wykorzystania technik manipulacyjnych. Podkreśla konkretny sposób myślenia, rodzaj ciągłego diagnozowania.

Geoffrey Douglas Maitland urodził się w Adelajdzie w Australii w 1924 r. Podczas drugiej wojny światowej służył w siłach powietrznych. W latach 1946–1949 odbył szkolenie z fizjoterapii. Pierwszym miejscem jego pracy był szpital dziecięcy w Adelajdzie. W połowie lat 50. ubiegłego wieku przyjął stanowisko wykładowcy na Uniwersytecie Południowej Australii. Zachęcał studentów, aby spisywali karty badań pacjentów jak najwcześniej. Uważał, że myśli powinny być spisane, aby można było je później analizować. W 1954 r. rozpoczął nauczanie terapii manualnej. W 1961 r. otrzymał nagrodę, która umożliwiła mu i jego żonie Annie podróż do osteopatów, lekarzy i fizjoterapeutów, o których czytał lub słyszał. Z niektórymi korespondował od wielu lat. W Anglii odbył ciekawą rozmowę z Jamesem Cyriaxem i jego zespołem. Podczas tej podróży zaprzyjaźnił się z Gregorym P. Grievem.

REKLAMA

W 1962 r. Maitland napisał artykuł zatytułowany Problemy w nauczaniu manipulacji kręgosłupa dla australijskiego towarzystwa fizjoterapeutycznego. Przedstawiał w nim jasny podział na manipulacje i mobilizacje. Stał się obrońcą łagodnych technik mobilizacyjnych w leczeniu bólu, uzupełniających tradycyjne intensywne techniki zwiększające zakres ruchu.

Maitland jest autorem wielu artykułów dla „Australian Journal of Physiotherapy” i innych medycznych i fizjoterapeutycznych czasopism na całym świecie. Pierwsze wydanie książki Vertebral Manipulation zostało opublikowane w 1964 r. Wydanie drugie – w 1968. Dwa lata później pojawiła się Peripheral Manipulation. Przez ponad 40 lat Maitland leczył pacjentów, wykładał na uniwersytecie i publikował prace naukowe. Praca kliniczna była dla niego ciągłym źródłem inspiracji i pozwalała stale ulepszać pomysły...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z KSIĘGARNI FIZMEDIO