Temat numeru trzydziestego siódmego wydania „Praktycznej Fizjoterapii i Rehabilitacji” brzmi „Rola mięśnia poprzecznego brzucha w treningu stabilizacji na podstawie aktualnej ewidencji naukowej. Priorytet czy uzupełnienie terapii w oparciu o koncepcję Kinetic Control?”. Poruszamy ten temat odnosząc się do niespecyficznego bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym i ciągłych poszukiwań skutecznych metod terapii. Eksperci opisują mięsień poprzeczny brzucha wraz z wszelkimi doniesieniami naukowymi w tej kwestii, mogącymi pomóc klinicystom w podjęciu odpowiedniego treningu tego mięśnia.
W niniejszym wydaniu poruszamy m.in. następujące zagadnienia:
W dziale „Fizykoterapia” ponownie omawiamy metodę leczenia zimnem. Przedstawiamy krioterapię miejscową i ogólną wraz ze wskazaniami do zabiegu oraz możliwości zastosowania ich w fizjoterapii. Ekspert w tekście omawia, w jaki sposób nasz organizm reaguje na zimno w zależności od tego, czy zabiegowi zostało poddane całe ciało, czy tylko wybrane miejsce. Wymienia także szereg zabiegów z zakresu krioterapii wraz z ich parametrami i celem. Ponadto dowiedzą się Państwo, że krioterapia miejscowa i ogólna różnią się przeciwwskazaniami.
„Zespół bolesnego barku to często występująca dolegliwość. Rehabilitacja jest jednym z kluczowych elementów leczenia – zarówno w przypadku rezygnacji z metod chirurgicznych, jak w postępowaniu pooperacyjnym” – pisze ekspert. Może wpływać na poprawę funkcji, wymaga jednak badań czynnościowych pacjenta, oceny rytmu łopatkowo-ramiennego oraz oceny strategii unikania bólu. Postępowanie terapeutyczne w zespole bolesnego barku ma przede wszystkim zmniejszyć ból oraz doprowadzić do normalizacji funkcji nerwowo-mięśniowych.
Choć aktywność fizyczna w ciąży jest bardzo ważna, kobiety często lekceważą tę kwestię. Jest to niesłuszne podejście, ponieważ odpowiednie ćwiczenia pomagają w zachowaniu sprawności w czasie ciąży i połogu. W artykule pt. „Aktywność fizyczna w ciąży” przedstawiamy powody, które tłumaczą dlaczego ruch jest ważny i korzystny. Opisujemy wpływ wysiłku na organizm oraz w jaki sposób i kiedy kobieta spodziewająca się dziecka powinna ćwiczyć. Materiał ilustrujemy bogatą dokumentacją zdjęciową.
W dziale „Z praktyki gabinetu” publikujemy artykuł, w którym omawiamy porażenie Bella oraz zastosowanie metody, jaką jest kinesiotaping w tym wypadku. W tej samej rubryce znajdą Państwo tekst pt. „Palpacja stawu kolanowego”, w którym prezentujemy „szczegółowe opisy palpacji struktur osteologicznych stawu kolanowego oraz struktur tkanek miękkich w obrębie stawu”.