Dołącz do czytelników
Brak wyników

TRENING MEDYCZNY W DOLEGLIWOŚCIACH ODCINKA LĘDŹWIOWEGO KRĘGOSŁUPA – OPIS PRZYPADKU

Artykuły z czasopisma | 3 marca 2013 | NR 37
0 673

Terminu „trening medyczny” używa się w odniesieniu do ćwiczeń mających na celu zmianę wzorców ruchowych pacjenta, tak aby prawidłowo obciążał kręgosłup. Zmiana warunków mechanicznych daje organizmowi możliwość regeneracji i przebudowy uszkodzonych struktur.

Wiele badań potwierdza, że właściwa praca mięśniowa jest warunkiem pełnego ustąpienia objawów, a także zapobiega nawrotom dolegliwości. Rolą terapeuty będzie nie tylko ułożenie właściwego treningu, ale także wytłumaczenie pacjentowi, dlaczego profilaktyka jest dla jego zdrowia ważniejsza niż wizyty w gabinecie w związku z nasileniem się objawów.

POLECAMY

Opis przypadku

Pół roku temu do przychodni Fizjokoncept zgłosił się 34-letni pacjent z dolegliwościami w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Ból był miejscowy, rozkładający się równomiernie po obu stronach kręgosłupa. Po zaledwie kilku zabiegach terapii manualnej ból całkowicie ustąpił. Pacjent otrzymał zestaw ćwiczeń do domu (dotyczących głównie stabilizacji odcinka lędźwiowego oraz rozciągania grupy kulszowo-goleniowej). Ten sam pacjent zgłosił się ponownie przed kilkoma tygodniami. Silne objawy bólowe, które towarzyszyły mu podczas pierwszych sesji, nie powróciły, pojawił się natomiast ból po wysiłku fizycznym, dlatego tym razem skupiono się bardziej na terapii funkcjonalnej. Na podstawie badania, w...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • ...i wiele więcej!

Przypisy