Palpacja stawu kolanowego

Z praktyki gabinetu

Wartościowym uzupełnieniem wiedzy na temat budowy ludzkiego ciała jest umiejętność badania go za pośrednictwem dotyku.

Badanie za pomocą dotyku umożliwia rozpoznawanie struktur anatomicznych w wymiarze czysto praktycznym, który stanowi istotne uzupełnienie nauki opartej wyłącznie na standardowych opracowaniach teoretycznych. Zwłaszcza u osób zajmujących się w swojej codziennej pracy badaniem oraz leczeniem pacjentów z dysfunkcjami narządu ruchu anatomia palpacyjna nabiera szczególnego znaczenia. Manualne badanie powłok ciała jest metodą polegającą na wyszukiwaniu poszczególnych struktur anatomicznych, takich jak kości, ścięgna, więzadła, mięśnie, nerwy i naczynia [5].

POLECAMY

Fundamentalnym narzędziem wykorzystywanym w dziedzinie anatomii palpacyjnej jest dotyk. Można ją zakwalifikować jako metodę diagnostyki medycznej, która polega na wyczuwaniu rozmiaru, kształtu, twardości oraz położenia określonej struktury anatomicznej za pomocą zmysłu dotyku. Palpacji używają przede wszystkim lekarze, którzy wykorzystują ją w przypadku badania narządów wewnętrznych, takich jak brzuch, klatka piersiowa czy wreszcie – do pomiaru pulsu [1, 6]. Fizjoterapeuci na potrzeby dokonywania własnej oceny i badania narządu ruchu również powinni posiadać podstawowe umiejętności z zakresu anatomii palpacyjnej – sprawnie lokalizować i oceniać aktualny stan danej struktury. W tym miejscu nie należy zapominać o istotnej roli, jaką odgrywa odpowiednia wiedza teoretyczna, a w szczególności znajomość topografii przyczepów mięśniowych, funkcji mięśni oraz budowy stawów.

Staw kolanowy w aspekcie palpacji

Z perspektywy anatomii palpacyjnej staw kolanowy człowieka jest wyposażony w wiele struktur artrologicznych, desmologicznych oraz mięśniowych. Wynika to w głównej mierze z uwarunkowań osteologicznych – staw kolanowy złożony jest z wypukłych powierzchni stawowych kłykci kości udowej oraz wklęsłej, aczkolwiek stosunkowo płaskiej, powierzchni stawowej kości piszczelowej. Taka budowa w połączeniu ze specyf...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • ...i wiele więcej!

Przypisy