Nowe narzędzie do fizjoterapii eklektycznej. ANYMOV – zrobotyzowane łóżko szpitalne

Nowoczesne metody fizjoterapii

Nowoczesne łóżka szpitalne mają funkcję ruchu na bok oraz o 360° wokół osi długiej. Z kolei stoły pionizacyjne mogą zmieniać kąt ułożenia ciała pacjenta w osi strzałkowej. Z połączenia funkcji łóżka szpitalnego, stołu pionizacyjnego i szyn do ruchu biernego w stawach kończyn dolnych powstało zrobotyzowane łóżko szpitalne z funkcją stołu do pionizacji i rehabilitacji kończyn dolnych.

Terapeutyczne podejście eklektyczne (eclectic approach to intervention) w fizjoterapii oznacza celowe łączenie ze sobą elementów różnych technik, metod i narzędzi w celu planowanego osiągnięcia efektu ich synergii. Oferuje ono pełniejsze wykorzystanie dostępnych możliwości terapeutycznych i technicznych, wiedzy i doświadczenia terapeuty, m.in. poprzez łączenie technik wywodzących się z metod NDT-Bobath (neurodevelopmental treatment), torowania nerwowo-mięśniowego (prorioceptive neuromuscular facilitation – PNF), Cyriax i innych, oraz dążenie w stronę terapii skrojonej do pacjenta (patient-tailored therapy) [por. 1]. W tym kontekście wyzwanie dla fizjoterapeutów i fizjoterapii neurologicznej stanowi włączenie do terapii coraz to nowych narzędzi z zakresu szeroko rozumianego zaopatrzenia rehabilitacyjnego o znacznym stopniu złożoności w obszarze planowania, realizacji oraz oceny efektywności terapii.

REKLAMA

Nowe narzędzie

Obecnie powszechnie znane i wykorzystywane stoły pionizacyjne to pierwowzory nowoczesnych łóżek szpitalnych, w których potrzeba zmiany pozycji pacjentów bez możliwości ruchowych z porażeniem mięśni wymogła zapewnienie zupełnie nowych cech funkcjonalnych. Łóżka te zyskały możliwość ruchu na bok oraz o 360° wokół osi długiej. Przełożyło się to na możliwość zmiany pozycji pacjenta bez konieczności użycia siły przez personel szpitalny i opiekunów. Jednak potrzeby w zakresie zmiany pozycji w pionie wciąż były nierozwią...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • ...i wiele więcej!

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z KSIĘGARNI FIZMEDIO