Dołącz do czytelników
Brak wyników

Nowoczesne metody fizjoterapii

7 stycznia 2013

NR 35 (Styczeń 2013)

Interfejsy mózg–komputer oparte na P300 w neurorehabilitacji

0 534

Postęp nauk medycznych oraz techniki medycznej powoduje ciągłe doskonalenie metod leczenia i rehabilitacji, niosąc ratunek i pomoc w cierpieniu pacjentom w coraz cięższych stanach, takich jak poważne deficyty neurologiczne powstałe wskutek uszkodzeń traumatycznych (w tym jako rezultaty wypadków komunikacyjnych), udarów, uszkodzeń rdzenia kręgowego, schorzeń neurodegeneracyjnych, chorób metabolicznych czy zatruć.

Pomimo uratowania życia specjalistom medycznym nie zawsze udaje się przywrócić pacjentów do pełnej poprzedniej sprawności poznawczej i funkcjonalnej, a jedynie do maksymalnej dla nich dostępnej w ramach procesu usprawniania. Coraz liczniejsza grupa pacjentów:

POLECAMY

  • osoby niepełnosprawne,
  • osoby w podeszłym wieku, u których zachodzą procesy neurodegeneracyjne wynikające z wieku,
  • przewlekle chorzy, u których opisywane deficyty mogą mieć charakter przejściowy – do czasu zakończenia powrotu do zdrowia, wymaga czasowego lub stałego uzupełnienia lub zastąpienia funkcji objętych deficytem za pomocą rozwiązań wspomagających.

Jednymi z najnowocześniejszych są interfejsy mózg–komputer (brain–computer interfaces – BCI) – urządzenia wykorzystujące pomiary aktywności elektrofizjologicznej pacjenta, np. sygnału elektroencefalograficznego (EEG) do pozamięśniowej komunikacji (np. z odpowiednio zaprogramowanym komputerem) lub sterowania. Jest to w pewnym sensie ziszczenie jednego z największych marzeń ludzkości o komunikacji i sterowaniu za pomocą myśli.

Interfejsy mózg–komputer służą do sterowania np.:

  • komputere...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 10 wydań czasopisma "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
  • Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
  • ...i wiele więcej!

Przypisy