Jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się dyscyplin sportowych uprawianych rekreacyjnie jest narciarstwo zjazdowe. Co piąta osoba deklaruje umiejętność jazdy na nartach [12]. Niestety, zdecydowana większość nie zdaje sobie sprawy z tego, jak duże znaczenie ma przedsezonowe przygotowanie fizyczne [9]. Można to zaobserwować na samym stoku – rzadko widać osoby stosujące choćby kilkuminutową rozgrzewkę. Co więcej, amatorzy narciarstwa często są nieświadomi znaczenia podstawowych elementów przygotowania fizycznego, które mogą przecież uchronić przed urazami i zapobiec kontuzjom.
REKLAMA
Sprawność fizyczna jest pojęciem złożonym, dlatego trudno jednoznacznie stwierdzić, czy posiadany jej aktualny poziom jest już wystarczający do podjęcia danej aktywności. Wiele osób – często zbyt pochopnie – uważa się za sprawne fizycznie, co w konfrontacji z rzeczywistością może okazać się błędem. Istotne jest to, aby przejść przez wszystkie etapy budowania sprawności – w pierwszej kolejności tworzyć jej fundamenty, a następnie stopniowo, zmieniając środki i formy na bardziej ukierunkowane i specjalistyczne, kształtować tzw. sprawność specjalną, ściśle związaną z daną dyscypliną. Dopiero przejście przez wszystkie etapy ułatwi przygotowanie do sezonu, zwiększając efektywność ćwiczeń i zagwarantuje bezpieczeństwo podczas uprawniania aktywności.
Powszechnym problemem, który dotyka zdecydowaną większość narciarzy, jest brak styczności z jakimkolwiek sportem w ciągu roku. Powoduje to trudności w osiąganiu odpowiedniego poziomu motywacji, aby podjąć regularne treningi na kilka tygodni przed planowanym wyjazdem na narty. Wiele osób stara się nadrobić zaległości w przygotowaniu fizycznym w ostatnich tygodniach lub dniach, co niestety często jest przyczyną jeszcze większego zniechęcenia i frustracji. Zbyt szybkie nałożenie na siebie intensywnych obciążeń treningowych to często popełniany błąd, który przynosi skutki zupełnie odwrotne do zamierzanych.
Kontuzje w narciarstwie
Zagadnienie przygotowania motorycznego do sezonu narciarskiego nabrało szczególnego znaczenia zwłaszcza w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Powodem takiego zainteresowania urazami narządu ruchu podczas jazdy na nartach jest ciągły rozwój tej dyscypliny sportu, która zaczęła być uprawiana na skalę masową i tym samym problem kontuzji narciarskich objął swoim zasięgiem nie tylko sportowców, ale także amatorów. Dotyczy to również działań...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 10 wydań czasopisma "Praktyczna Fizjoterapia i Rehabilitacja"
- Nielimitowany dostęp do całego archiwum czasopisma
- ...i wiele więcej!